Naše skupina se skládala z pěti členek a jednoho vedoucího a všichni z Kraje Vysočina. Vyrazili jsme na projekt „Malé kroky, velké změny“ s Hodinou H.

  Ve středu 6. 8. 2014 jsme se sešli na letišti v Praze, odkud jsme odletěli do Barcelony. Během letu jsme se seznámili a poté nás čekala dlouhá cesta vlakem do Alicante, kde na nás už čekal španělský vedoucí. Dále jsme přejeli do městečka La Hoya a tam jsme se ubytovali v místní škole. Začátek výměny byl hlavně o seznamování s ostatními účastníky z Estonska, Slovenska a Španělska a také o zapamatování si jejich jmen, která pro nás nebyla nejsnazší.

  S Hodinou H na projekt “Malé kroky, velké změny” ve Španělsku Naše výměna byla zaměřená na zdravý životní styl a recyklování, proto jsme se bavili o zdravém jídle, sportování a o všem, co s tím souvisí. Nejenže jsme o zdravém životním stylu diskutovali, ale výměnu jsme prokládali prezentacemi a workshopy, které jsme měli připravené předem a my sami. Program byl po celý týden zajímavý a zábavný a myslím si, že si každý účastník bude alespoň něco pamatovat, protože jsme se všichni zapojovali do všech aktivit a workshopy byly opravdu poučné.

  S Hodinou H na projekt “Malé kroky, velké změny” ve Španělsku Každý večer měl na starost někdo jiný, český večer byl hned druhý v pořadí. Sdělili jsme ostatním účastníkům zajímavosti o naší zemi a snažili jsme se je naučit základní česká slova. Zavedli jsme je také do české kuchyně, kde měli možnost ochutnat třeba český sýr Niva, český salám Vysočina, bonbóny Bonpari a nechyběla ani naše Kofola.

  Během programu jsme navštívili také španělskou pláž La Marina, kde jsme byli po celý den a jelikož „my“ nevidíme moře každý den, moc jsme si to užili. Další celodenní výlet byl ve městě Elche, kde jsme mohli vidět, jak probíhají každoroční slavnosti města. Ve Španělsku se nám moc líbilo, už jen kvůli počasí – každý den sluníčko, no a řekněte sami – to se u nás moc nestává. Na výměně jsme také poznali skvělé lidi, takže loučení bylo těžké. A pak loučení a zpáteční cesta domů. Zkrátka parádní zážitky, mnoho nových zkušeností, poznatků a nových přátel.

  Už teď se těšíme na další výměnu mládeže. A jestli to chcete někdy zkusit i Vy, tak zkontaktujte Hodinu H v Pelhřimově!

  Monika Štyxová, Monika Pinkasová