Ve čtvrtek 9. října 2014 byl v Národním pedagogickém muzeu v Praze slavnostně zahájen již 22. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele – Zlatý Ámos 2015.

    Samotný start ankety obstaral výstřelem z pistole jedenáctiletý Jakub Zeman, který nedávno zvítězil ve výtvarné soutěži MŠMT a jeden den si vyzkoušel roli ministra.

    Jedenáctiletý Jakub Zeman, který si na jeden den vyzkoušel roli ministra školství, zahájil také anketu Zlatý Ámos 2014 Společně s ním start ankety odpočítalo 10 držitelů titulu Zlatý Ámos a řada významných hostů. S oblíbenými pedagogy se mimo jiné setkal ministr školství Marcel Chládek, školský ombudsman Eduard Zeman a předseda odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Datum slavnostního zahájení není náhodné. Víc vysvětluje ředitel Zlatého Ámose Slávek Hrzal: „Anketa symbolicky spojuje dva významné dny. Začíná každoročně kolem 5. října – to je Světový den učitelů, a končí korunovací nového Zlatého Ámose na výročí narození J. A. Komenského, 28. března.“

    Zahájení ankety Zlatý Ámos 2014 - držitelé titulu z minulých let s ministrem školství Marcelem Chládkem Od čtvrtka 9. října tedy mohou žáci a studenti základních a středních škol navrhovat na titul Zlatý Ámos 2015 své oblíbené učitele a učitelky. Přihláška musí obsahovat stručnou charakteristiku navrhovaného kandidáta, popis jedné společně prožité příhody a podpisy sta osob, které s přihláškou souhlasí. Formulář přihlášky je k dispozici na www.zlatyamos.cz. „Doporučuji přihlášku pečlivě zpracovat, neodfláknout ji. Je to vlastně první seznámení poroty s navrhovaným kandidátem, a jak známo, první dojem je obvykle dost důležitý,“ radí žákům a studentům Hrzal. Příjem přihlášek končí 31. prosince 2014.

    V lednu a v únoru 2015 budou probíhat regionální kola ankety. V nich žáci a studenti musí před porotou přihlášku zdůvodnit a obhájit. Pokud se jim to povede, jejich kandidát postoupí do semifinále, případně finále. To bude již tradičně 27. března v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze. Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose, Dětského Ámose, Ámose sympaťáka a nově také nejoblíbenějšího učitele fyziky a chemie proběhne na Kantorském bále v sobotu 28. března 2015 v Národním domě na Smíchově.