V letních měsících v roce 2014 vyjelo 54 dobrovolníků mimo Českou republiku, aby se v různých zemích po celém světě zapojili do práce tamních neziskových organizací.

  A to na 1 až 3 týdny, podle doby konání konkrétního projektu. Nezisková organizace Tamjdem, o.p.s. pomohla dobrovolníkům dostat se na tyto tzv. workcampy, které mají dlouholetou historii po celém světě, např. do sousedních zemí, jako je Německo, Rakousko, Slovensko a Polsko. Někteří se ale vydali dále do Evropy. Jako každý rok lákaly na letní dobrodružné workcampy Francie, Itálie a Španělsko. Workcampy ve velké Británii byly hned pryč, ale zájemci nelenili, hledali příležitosti a vyjížděli na různá další místa planety… Dokonce se pár dobrovolníků vydalo až do Japonska, Hongkongu a na Taiwan.

  Workcampy s Tamjdemem - dobrovolníci z ČR se mohou podívat i do zahraničí Katka o své zahraniční zkušenosti napsala: Toto léto jsem prožila úžasné tři týdny v Hong Kongu – byla to skvělá zkušenost, která mi přinesl tolik pozitiv. Více se dozvíte zde.

  Na 5 mezinárodních workcampech, které jsme naopak realizovali v České republice, jsme přijali celkem 39 českých i zahraničních dobrovolníků. Vedení těchto akcí se ujalo 6 dobrovolnic – campleaderek.
  Například na jednom z těchto workcampů u Michalových hor 11 dobrovolníků spolupracovalo s Ligou lesní moudrosti. Bydleli na louce u Kosího potoka v týpí. Nejvzdálenější účastník byl původem z Mauriciusu a rozdíl mezi nejstarším a nejmladším účastníkem byl čtyřicet let.

  Workcamp s Tamjdemem - v Michalových Horách 2014 Jaké byly naše další workcampy na letní škole angličtiny, v soukromé ZOO, na biofarmě a v komunitním domě pro lidi s postižením se dozvíte zde.

  Sezónu workcampů v roce 2014 jsme zakončili jak jinak, než zábavou, a to na večírku s příhodným názvem „Po práci zábava“. Prohlédli jsme si soutěžní fotky, videa a přečetli básně z workcampů a vyhlásili jsme vítěze. Oslavu si zasloužili všichni dobrovolníci, kteří spolu s námi podpořili neziskové projekty po celém světě stovky hodin své dobrovolnické práce.

  Workcampy s Tamjdemem - na farmě ve Valči Brzy bude možné přihlašování na nové workcampy roku 2015.
  Už teď je možné vybrat si v mezinárodní databázi první projekty. Na workcampy v ČR začínáme hledat dobrovolníky, kteří se ujmou vedení skupiny a budou celý projekt lídrovat, proto campleader…

  Workcampy s Tamjdemem - campleader A jak to na českých workcampech může z pohledu campleadera na příklad vypadat?
  „Práce při respektování všech pokynů bezpečná byla, i přesto, že jedna z účastnic byla opakovaně pokousána opicí. Několikrát se ji ošetřovatelé snažili vybízet, ať na zvířata nesahá. Sahala. Pokousaly ji.“
  „Každá práce je vhodná pro muže i ženy. Opravdová otázka zní, zda ty ženy a muži jsou vhodní pro tu práci.“
  „Chtěla jsem po nich, ať kdykoliv vyjádří svůj názor nebo návrhy na zlepšení čehokoliv, jak co udělat jinak. Všichni říkali, že jsou spokojení, ale moc jsem jim to nevěřila.“
  Další výroky campleaderek si můžete přečíst zde zde

  Budeme se těšit na viděnou při vyřizování přihlášky na workcamp nebo na školení pro vedoucí dobrovolníků. V případě zájmu o campleaderování nebo jakýchkoliv dotazů pište na workcampy@tamjdem.cz.

  Za Tamjdem Markéta Votavová

  www.tamjdem.cz

  Autoři