Jedná se o netradiční interaktivní výstavu na Fortu XVII v Křelově kousek za Olomoucí. Výstava Měsíc kinematografie probíhá v srpnu a je vhodná i pro ty nejmenší.

  Interaktivní výstava Měsíc kinematografie ve Fortu XVII v Křelově u Olomouce (foto - Deník, Jiří Kopáč)

  Interaktivní výstava Měsíc kinematografie ve Fortu XVII v Křelově u Olomouce (foto - Deník, Jiří Kopáč) Děti na výstavě uvidí, jak se promítalo již v 17. století, prohlédnou si předchůdce fotoaparátu – cameru obscuru, kterou si také každé dítě může vyzkoušet, rozpohybují obrázky pomocí zoetropu, prohlédnou si obrázky promítané domácími projektory, projdou se promítací kabinou klasického kina, do kterého se na závěr také usadí a uvidí například první film, který se promítal, první kreslenou pohádku, prvního Mickey Mouse.

  Interaktivní výstava Měsíc kinematografie ve Fortu XVII v Křelově u Olomouce (foto - Deník, Jiří Kopáč) Interaktivní výstava Měsíc kinematografie ve Fortu XVII v Křelově u Olomouce (foto - Deník, Jiří Kopáč) Dospělí nejspíš zavzpomínají na dobu svého dětství, neboť zhlédnou živé projektory z 20. století na 8; 9,5; 16 a 35 mm film a nejspíš sami najdou právě tu promítačku, se kterou promítali doma či ve škole.
  Pro děti (nejen 🙂 ) je připravená dílnička, kde si mohou vyrobit thaumatrop – optickou hračku, namalují svůj vlastní film do zoetropu, ale mohou vytvořit i svůj film a filmový plakát.
  Po celou dobu se dětem věnuje průvodkyně s pedagogickým vzděláním, která výklad upravuje podle věku dětí.

  Interaktivní výstava Měsíc kinematografie ve Fortu XVII v Křelově u Olomouce

  Vstupné je 30 Kč snížené (děti do 6 let zdarma), 50 Kč plné vstupné.

  Výstava je přístupná denně mimo pondělí od 11 do 17 hodin.
  Na výstavu jede MHD přímo z Olomouce, můžete si ale také udělat procházku či se na výstavu projet na kole.

  www.bezkliky.eu/kinematograf/kinematograf-na-fortu-xvii/

  Interaktivní výstava Měsíc kinematografie ve Fortu XVII v Křelově u Olomouce (foto - Deník, Jiří Kopáč) Fort XVII, kde výstava probíhá, je vojenská pevnost z poloviny 19. století.
  www.forty.cz