Z jedenadvacátého ročníku tradiční výstavy Hry a hlavolamy, který startuje ve čtvrtek 10. září v pražské Novoměstské radnici, kde potrvá až do neděle 13. září 2015, nejspíš návštěvníci jen tak neodejdou.

  V případě, že se rozhodnou vyzkoušet si „únikovou místnost“, to platí doslova. A pokud se rozhodnou obejít ji raději obloukem – přes výstavní prostory ve velkém historickém sále (i jinde) – to platí v přeneseném slova smyslu. Některá z tolika rozmanitých her a hříček všeho druhu je totiž patrně zaujme natolik, že se v expozici zdrží déle, než původně zamýšleli.

  Ředitel Her a hlavolamů Pavel Hofrichter (foto Jiří Majer)„Výstava je herní. To znamená, že všichni návštěvníci, kteří na výstavu přijdou, tak si na hry a hlavolamy mohu sahat, všechny ty deskové hry si mohou vyzkoušet,“ konstatoval na tiskové konferenci, konané v Novoměstské radnici 8. září, ředitel výstavy Pavel Hofrichter. Návštěvníkům budou v případě potřeby ku pomoci zkušení lektoři, kteří jim poradí s výběrem té pravé hry vhodné právě pro ně.

  Jedenadvacátý ročník zavedené herní výstavy má otevřeno následovně: v pátek je prodloužená otevírací doba do 22.00, jinak je možno výstavu navštívit vždy do 18.00, a to ve čtvrtek a v pátek od 08.00 a o víkendu od 10.00.

  Návštěvníci herní výstavy se mají na co těšit (foto Jiří Majer)Pro zájemce je přichystána řada novinek. O jedné z nich už zmínka padla: takzvanou únikovou hru organizuje společnost The Chamber. V objektu Novoměstské radnice se tak poprvé v historii objeví místnost, jejíž osazenstvo bude muset pracně hledat způsob, jak ji opustit. Lidé, kteří se tam sejdou, si budou lámat hlavu nad úlohou, jejíž řešení za pomoci určitých indicií jim teprve umožní dostat se ven… Úniková místnost bude v provozu od pátečního večera.
  Návštěvníci herní výstavy se mají na co těšit (foto Jiří Majer)Druhou novinku přestavuje páteční workshop (od 17.00) s jedním z českých speedcuberů – „rychloskládačů“ Rubikovy kostky Adamem Španělem. Ten zájemcům prozradí jak na to… Dalším neotřelým programem má být Science show od iQLANDIA Liberec. „Je to vlastně soubor fyzikálních a chemických pokusů, které zábavnou formou děti poučí a ukáže jim svět vědy,“ vysvětlil ředitel výstavy. Science show bude připravena ve čtvrtek a v pátek od 10.00.

  Výstava zahrnuje mj. i program pro školy, worskshopy a přednášky. A samozřejmě – a to v prvé řadě – herní exponáty. Některé z těch svých přiblížili novinářům sami zástupci vystavovatelských firem.

  Mariana Vašáková představuje hru Kvak! (foto Jiří Majer)Dino Toys má pro svou osmou účast na výstavě připravenu novinku Kvak!. „Je to chytrá hra – pracovně jí říkáme ´šachy pro děti´. Můžete u ní vymýšlet několik tahů dopředu; je to taktická, strategická hra,“ řekla Mariana Vašáková. Upřesnila, že hra je určena dětem od šesti let, ale s chutí si ji zahrají i zkušenější hráči. Hra Muffin pro změnu reflektuje dnes tolik oblíbený trend vaření; jinou zábavu zase skýtá hra Osmisměrky Junior English Dino Toys
  Michal Šmíd s herním plánem Hvězdokup, vlevo autor hry Pavel Tatíček (foto Jiří Majer)Michal Šmíd ze společnosti Albi upozornil na novinku nazvanou Hvězdokupy: „Je to vlastně hra, kde se snažíte poskládat souhvězdí podle zadání na kartě, a co je na této hře opravdu unikátní, je, že po nasvícení ji můžete hrát i potmě – tak trochu pod hvězdnou oblohou.“ Přítomný autor Hvězdokup Pavel Tatíček podtrhl, že hra vychází z abstraktní logiky. „Jde o to umět nějaký obrazec převrátit v hlavě – zrcadlově nebo jinak, umět ho přetočit a najít v kupě hvězd…“ Autor prozradil, že hra měla být původně o mikrobiolozích a o koloniích bakterií pěstovaných na Petriho misce. „Já teď studuji mikrobiologii – a zjišťuji, že to je opravdu tak, že bakterie a jejich kolonie můžou i svítit, když vytvářejí správně enzymy, ale asi by to lidi nenadchlo tak jako ty hvězdy…“ připustil Pavel Tatíček.

  Návštěvníci herní výstavy se mají na co těšit (foto Jiří Majer)Návštěvníci herní výstavy se mají na co těšit (foto Jiří Majer)Pavel Prachař z Mindoku se zmínil o nových sadách pro hru Příběhy z kostek. „Jedná se o hru, ve které se hodí kostkami a podle obrázků, které na nich padnou, hráči vyprávějí příběh. Pořád víc se ukazuje, že konkrétně tahle hra má velký přesah, hlavně do vzdělávání. Existuje kompletní metodika k ní zpracovaná, kterou už dnes ve školách používají učitelé – při výuce češtiny, cizích jazyků i dalších předmětů,“ podotkl Pavel Prachař. Mindok letos nabídne i Colt Expres, hru s tematikou Divokého západu, která se pyšní prestižní cenou Spiel des Jahres 2015. „Colt Expres přináší do herního světa zase něco úplně nového, protože se nehraje na plochém herním plánu, ale herní plán tvoří 3D model vlaku,“ naznačil Pavel Prachař. Jiný prvek vnáší do světa her novinka Patchwork, postavená na tématu stejnojmenné výtvarné techniky. „Tato hra otevírá bránu do herního světa ženám a dívkám každého věku, od dětí až po dospělé,“ zdůraznil jednu z předností Patchworku zástupce Mindoku.

  Ředitel Novoměstské radnice Albert Kubišta (foto Jiří Majer)A co říká očekávanému zvýšenému ruchu na Novoměstské radnici její ředitel Albert Kubišta? Fakt, že se zmíněná herní výstava koná v jejích historických prostorách již poněkolikáté, ho nesmírně těší. „Výstava Hry a hlavolamy je jedním z několika bodů, ve kterých se snažím překonat to, aby Novoměstská radnice byla vnímána jako ´ta věž na Karláku´, ale aby se ukázala jako skutečně živý organismus,“ shrnul Albert Kubišta.

  21. herní výstava HRY A HLAVOLAMY – tisková konference

  #hryahlavolamy #hlavolamy #video #ADAM.cz

  #hryahlavolamy

  V termínu 21. – 24. září 2016 proběhla tradiční velká herní výstava HRY A HLAVOLAMY.

  22. herní výstava HRY A HLAVOLAMY

  Autor