Ve středu 11. listopadu po poledni se sešli při příležitosti Dne válečných veteránů zástupci České rady a mládeže a zástupce starostky Prahy 3 Jan Materna v parku před školou v Chelčického ulici v Praze na Žižkově, aby tam uctili památku válečných hrdinů.

  Na tomto místě byla totiž v rámci projektu 72 hodin letos v říjnu umístěna první vzpomínková lavička na počest válečným veteránům v Praze.

  Den válečných veteránů 2015 - Jan Materna, místostarosta Prahy 3 a Ondřej Šejtka, místopředseda ČRDM Den válečných veteránů 2015 - zapálení svíček na počest válečným hrdinům Na malé komorní slavnosti pronesl krátkou řeč místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka. Zmínil se mimo jiné o významu tohoto dne, i o tom, že lavička je symbolem, který nám činy válečných veteránů bude připomínat stále.
  Přítomní dali najevo svou úctu padlým i veteránům rozsvícením svíček, položením květin a sami se ozdobili vlčími máky, dalším symbolem Dne veteránů…

  Zástupci ČRDM a místostarosta Prahy 3 společně uctili památku válečných obětí i činy válečných veteránů Vlčí mák - symbol Dne válečných veteránů (11. listopadu) Den válečných veteránů – 11. listopad – se slaví celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.
  11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.

  Zástupci ČRDM u vzpomínkové lavičky ke Dni válečných veteránů v Praze na Žižkově Blanka Lišková, iniciátorka umístění této vzpomínkové lavičky, vysvětluje studentům, proč máme na klopách vlčí máky Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku.
  Zdroj: cs.wikipedia.org

  Foto Jiří Majer, Marek Krajči a Michala K. Rocmanová

   

  Autor