Budoucnost participující mládeže. Tak znělo téma letošního XVIII. Zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže, které se uskutečnilo 20. – 23. listopadu 2015 v Praze.

    Asi osmdesát mladých lidí z deseti krajů České republiky přijelo do Prahy diskutovat, vyměňovat si zkušenosti i volit nové vedení Národního parlamentu dětí a mládeže.

    „Národní parlament dětí a mládeže pořádá každoročně v listopadu v Praze celorepublikové čtyřdenní Zasedání, které je letos na téma „Budoucnost participující mládeže“. Po čtyři dny se budou delegáti parlamentů dětí a mládeže účastnit tematických workshopů a diskutovat nejen o aktivním zapojení mládeže. Z workshopů a diskuzí vyplyne usnesení, o kterém budou v pondělí 23. 11. 2015 mladí diskutovat a hlasovat v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,“ vysvětluje Denisa Hlušičková, předsedkyně Národního parlamentu dětí a mládeže.

    Po celý víkend v prostorách Základní školy Lupáčova na Žižkově žáci a studenti diskutují o výhodách a nevýhodách participace, o zkušenostech a problémech v parlamentech dětí a mládeže. Učí se vhodně prezentovat i základy etikety. I tyto kompetence zúročí ve své praxi.

    Národní parlament dětí a mládeže (NPDM) Zvykem Zasedání bývají diskuze s významnými hosty. Budou mít i letos delegáti možnost mluvit s nějakou zajímavou osobností? „V sobotu proběhne debata s poradcem náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Ludvíkem Cimburkem o branném zákonu a diskuze s Andorem Šándorem o současných hrozbách nejen v Evropě. Svoji účast na Zasedání přislíbil také náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech a poslankyně Nina Nováková, kteří přijdou mladé parlamenťáky pozdravit v pondělí do Poslanecké sněmovny,“ dodává Marie Silná.

    Autor