Jako loni a předloni také letos se uskuteční úklidová akce nazvaná „Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016“, za níž stojí spolek Spolek Ekosmák a Český svaz ochránců přírody.

  Z druhého ročníku akce Ukliďme Česko (foto archiv organizátorů Ukliďme Česko)

  Jde o spřátelený projekt dobrovolnického maratónu „72 hodin“, pořádaného Českou radou dětí a mládeže (čtenáři ADAMa jistě oba jmenované podniky znají). Počet připravovaných úklidů akce Ukliďme svět, ukliďme Česko letos dosáhl 800 a stále stoupá: na jejím webu se průměrně každou hodinu zaregistruje jeden nový úklid.

  Z druhého ročníku akce Ukliďme Česko (foto archiv organizátorů Ukliďme Česko)Největší úklidová akce v České republice se blíží, do jejího vypuknutí třetí dubnovou sobotu zbývá necelých šest týdnů. Dosažení magického čísla 100.000 zapojených účastníků je sice zatím stále hudbou budoucnosti, ale o to, aby se stala skutečností, usilují spolu s organizátory i významné české osobnosti.

  Zbavovat zemi odpadu budou i politici, vrcholoví sportovci či úspěšní byznysmeni
  Projekt se těší oblibě politické elity země, zaštiťují jej osobnosti jako ministr životního prostředí Richard Brabec, europoslanec Pavel Poc, senátorka Ivana Cabrnochová nebo ministr obrany Martin Stropnický. A poprvé se letos u nás zapojí do úklidu i lidé z Velvyslanectví Slovinské republiky, země, která má v pořádání úklidových akcí bohatou tradici.

  Logo akce Ukliďme ČeskoJak vypadá naše okolí, však není jedno jenom politikům, jak dokazuje profesionální cyklista Leopold König, jezdec týmu Sky, sedmý na Tour de France a letošní olympionik. „Nikdy jsem nepochopil, jak někdo může bez výčitek vyhodit odpadek do přírody. Z pohledu na les plný PET lahví, zrezivělých konzerv a papírků je mi smutno. Teď už vím, že se s tím dá něco dělat. V sobotu 16. dubna se bude uklízet celé Česko. Přidejte se i vy!” vzkazuje nejen svým fanouškům.

  Pozitivní ohlasy se ozývají i ze strany úspěšných byznysmenů, kteří se rozhodli projekt podpořit, ať už finančně, či materiálně. Jedním z nich je například Jaroslav Šedivý z revoluční zásilkové služby Teahouse Transport. „Projekt Ukliďme Česko je mi natolik sympatický, že jsem vlastně ani na chvíli nepřemýšlel, že bych svou firmu do takové akce nezapojil,“ řekl na adresu Ukliďme svět, ukliďme Česko.

  Z druhého ročníku akce Ukliďme Česko (foto archiv organizátorů Ukliďme Česko)Podobně uvažovalo i vedení města Brna. V domovském městě projektu se veškeré úklidy odehrají za podpory statutárního města Brna a pod záštitou primátora Petra Vokřála, který na podporu akce prohlásil: „Výzvu Ukliďte Česko loni vyslyšelo na třicet tisíc dobrovolníků. A to je pro mě výborná zpráva, že nám naše okolí není lhostejné. V Brně se proto k této akci velice rádi přidáme i letos.” Město Brno zajistí úklidový materiál a likvidaci odpadů pro všechny úklidy, které proběhnou v sobotu 16. dubna na jeho území.
  Pokud je i vám projekt sympatický, neváhejte a podpořte jej. Možností, jak se zapojit a přičinit se o čistší a krásnější Česko, je celá řada. Podrobnosti zjistíte na webu projektu www.UklidmeCesko.cz.
  ADAM.cz o akci Ukliďme Česko již dříve informoval – články s tímto námětem lze nalézt ZDE.

  EYCA podporuje projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko
  The European Youth Card Association (EYCA) Organizátoři letošního ročníku chtějí přilákat pozornost dalších školních a mládežnických kolektivů. Vyhlásili proto soutěž určenou právě jim. Podmínkou účasti je aktivní zapojení do úklidových akcí a následně vytvoření uměleckého díla na motivy úklidu. Členové týmů, které se umístí na druhých místech, získají zdarma Evropskou kartu mládeže (EYCA) s platností na jeden rok.

  Jak již bylo řečeno výše, pořadatelé třetího ročníku pomýšlejí na to, že by se letos do akce mohlo zapojit až 100.000 účastníků. Stanete se jedním z nich?

  #uklidmecesko

  #uklidmecesko

  Projekt Ukliďme Česko je celorepubliková dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Do prvních dvou ročníků projektu se zapojilo více než 38.000 dobrovolníků. Protože víc rukou víc uklidí, rozhodl se organizátor projektu, Spolek Ekosmák, spojit síly s Českým svazem ochránců přírody – dlouholetým organizátorem akce Ukliďme svět. Na začátku roku 2016 tak vznikla jediná úklidovka pod společným názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko.