Tuto sobotu, 16. dubna, se přes 70.000 dobrovolníků vydá uklidit své okolí, kus přírody, kus Země.

  Z loňského ročníku akce Ukliďme Česko (foto archiv pořadatelů, 2015)

  Jarní dobrovolnické úklidy probíhají po celém světě, u nás se letos odehraje rekordních 1818 akcí. Kde všude se k akcím lze přidat, zjistíte na www.UklidmeCesko.cz.

  Černá skládka (foto archiv pořadatelů akce Ukliďme Česko)Odhazovat odpadky, to se prostě nedělá
  Cílem organizátorů akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je zviditelnit problém černých skládek v naší zemi. „Chceme žít v čistém prostředí!“ ozývají se nespokojení lidé. Prvním krokem však je přiznat si, že roztroušený odpad a nelegální skládky se z přírody samy neuklidí.

  Jak se uklízí v Česku?
  Dobrovolnické úklidy nejsou jen doménou ochránců přírody. Heslo těch letošních hlásá: „Uklízíme všichni“. Dobrovolní hasiči, rybáři, politici, myslivci, skauti, sportovci, maminky s dětmi, sousedské kolektivy nebo jen lidé s podobným smýšlením připravili 1818 úklidů. Jen na jaře jich tak proběhne o 345 více než za celý loňský rok. A neuklízí jen Češi, pozitivní vztah ke svému okolí dokazují i skupiny zahraničních studentů vysokých škol či několik velvyslanectví.

  Z loňského ročníku akce Ukliďme Česko (foto archiv pořadatelů, 2015)Tradiční, nové i nevšední
  Výhodou úklidů s tradicí jsou zkušenosti s přípravou akce a stabilní základna dobrovolníků. Na řece Sázavě se uklízí již 11 let, na Vltavě dok! once 21. Další tradiční akce představují například úklidy v mikroregionech Ladův kraj nebo Pošembeří. S velikým nadšením se ale letos zapojují i bezmála tři stovky škol a tři desítky dětských domovů, pro které jsou dobrovolné úklidy často novou zkušeností. Silný zážitek si odnesou dobrovolníci, kteří se vrhnou na nepořádek v pražském podzemí Bílý kůň, uklízí i horolezci na branických skalách nebo vodáci z lodí na několika řekách.

  Z loňského ročníku akce Ukliďme Česko (foto archiv pořadatelů, 2015)Motivaci k uspořádání úklidů podporují organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko poskytnutím rad a návodů, jak místní akci zorganizovat a zájemcům také rozeslali přes 30.000 párů pracovních rukavic a 50.000 pytlů. Bez významné pomoci sponzorů by to však nešlo. „Tuto kampaň podporujeme od roku 2008, od začátku jsme přesvědčení, že má velký smysl, nejen čistit přírodu kolem sebe, ale hlavně vychovávat tak děti a mladé lidi k pocitu odpovědnosti za své okolí,“ říká Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia, generálního partnera Ukliďme svět, ukliďme Česko.

  Logo akce Ukliďme ČeskoChcete se zapojit?
  Najděte si organizovaný úklid v interaktivní mapě na www.uklidmecesko.cz, nebo jen vyrazte do přírody a posbírejte trochu odpadků na vlastní pěst. Bojujme aktivně proti černým skládkám! Ukliďme společně Česko i celý svět!

  #uklidmecesko

  #uklidmecesko

  Projekt Ukliďme Česko je celorepubliková dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Do prvních dvou ročníků projektu se zapojilo více než 38.000 dobrovolníků. Protože víc rukou víc uklidí, rozhodl se organizátor projektu, Spolek Ekosmák, spojit síly s Českým svazem ochránců přírody – dlouholetým organizátorem akce Ukliďme svět. Na začátku roku 2016 tak vznikla jediná úklidovka pod společným názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko.