Světový den pro fair trade je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě.

  V roce 2015 snídalo férově přes 5 200 lidí na 137 místech republiky! Přidejte se letos a posnídejte lokální a fairtradové dobroty dopoledne v sobotu 14. 5. 2016!

  www.ferovasnidane.cz

  Co se hodí na Férovou snídani (NaZemi.cz) Proč je fairtrade potřeba? O tom se dočtete víc na webu:
  http://www.nazemi.cz/cs/fairtrade

  Fair trade je obchod. Lidem ze zemí globálního Jihu dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Nabízí férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv i šetrnost k životnímu prostředí.

  Mezi základní principy fair trade patří:

  Férová snídaně a Světový den pro fair trade - 14. 5. 2016 (NaZemi.cz) • výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí
  • dlouhodobé obchodní vztahy
  • dodržování úmluv Mezinárodní organizace práce (ILO)
  • zákaz nucené a dětské práce
  • dlouhodobě udržitelný rozvoj místních komunit
  • kontrolované využívání pesticidů a další zemědělské chemie
  • zákaz využívání geneticky modifikovaných plodin
  • šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů

  NaZemi.cz (logo) Mezi fairtradové výrobky patří například káva, čaj, čokoláda, třtinový cukr, banány, ovocné džusy, rýže nebo také bavlna. Tyto výrobky poznáme nejsnáze podle certifikační známky FAIRTRADE® přímo na obalu produktu. U takového zboží je celý dodavatelský řetězec kontrolovaný systémem nezávislé certifikace Fairtrade International. Existuje však i zboží bez certifikační známky – nejčastěji se jedná o řemeslné výrobky, které pochází od členů Světové fairtradové organizace (WFTO). Tato organizace sdružuje pěstitele a obchodníky, kteří se věnují stoprocentně pouze férovému obchodování.

  Proto je třeba odlišit dva výše uvedené systémy:

  Logo Fair Trade • Systém certifikace FAIRTRADE® (www.fairtrade.net) – certifikační známka FAIRTRADE® může být použita na obalu výrobku v případě, že pěstitel, dovozce i zpracovatel pravidelně prochází nezávislým auditem ověřujícím shodu se standardy Fairtrade International.
  World Fair Trade Organization (WFTO) • Systém tradičních fairtradových organizací (www.wfto.com) – je založený na členství obchodníků a pěstitelů v organizaci World Fair Trade Organization (WFTO), všichni členové se zavazují splňovat základní principy fair trade, systém je založený na důvěře, ačkoliv i zde probíhají náhodné audity. Členy WFTO jsou například GEPA, EZA, El Puente, Libero Mondo nebo Traidcraft.

  Více na:
  http://www.nazemi.cz/cs/fairtrade

  #fairtrade #NaZemi #fér