Módní návrhářka Klára Nademlýnská je jednou z nových patronek Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu ČR (DofE).

    O tom, proč se rozhodla podporovat DofE nebo co považuje za největší výzvu, kterou se jí podařilo překonat, čtěte v následujícím rozhovoru.

    Kláro, co stálo za tím, že jste se jako patronka rozhodla podporovat DofE?
    Protože fandím všem mladým lidem v jejich aktivitách a jsem moc ráda, že je můžu podpořit v něčem, co je baví. Pro mladé lidi je důležité si v životě vyzkoušet víc věcí proto, aby se „našli“ a zjistili, co je bude naplňovat a bavit. To je to nejdůležitější. Já sama mám patnáctiletého syna, takže to znám z domova. Dělat to, co co nás baví, a ještě se tím v budoucnu třeba živit, je to nejlepší, co nás může potkat.

    Dokázala byste vyzdvihnout, co se Vám na DofE líbí nejvíce?
    Je to hlavně podpora. Mladí lidé si občas nejsou jistí, pro co se rozhodli, někdy jim může chybět třeba kousek odvahy. Právě program je může popíchnout a posunout k tomu, aby se nebáli a pokračovali ještě dál.

    Módní návrhářka Klára Nademlýnská (foto Robert Tichý)DoFE je o překonávání vlastních výzev. Dokázala byste vybrat svou největší výzvu z minulosti, kterou se Vám podařilo zdolat?
    Určitě to, že se živím tím, co mě baví, a splnila jsem si tak sen, o kterém jsem snila snad od svých 13 let. Největší výzvou pak bylo, že na přelomu svých 18 let jsme se s tehdejším manželem rozhodli odejít do Francie. Na vlastní pěst jsme začali úplně od nuly, v neznámé zemi, v neznámém prostředí. Když člověk dokáže překonat všechny ty překážky na začátku, o to víc ho to posílí v dělání toho, co opravdu chce.

    Stojí před Vámi naopak nějaká výzva, kterou byste chtěla v budoucnu překonat?
    Ono to, že člověk má na krku sám sebe a svou firmu, je vlastně taková neustálá, nekončící výzva. Aby všechno fungovalo jak má, aby vás to pořád bavilo, motivovalo, aby člověk pořád cítil to, co na samém začátku…To všechno je pro mě taková stále trvající výzva. Hlavně ale pak to, abych měla při práci ten stejný pocit, jako když jsem začínala.

    A poslední otázka na závěr. Co byste vzkázala účastníkům DofE?
    Aby pokračovali dál v tom, co je baví, a když třeba někdy zapochybují o sobě nebo o tom, co dělají, tak aby to všechno překonali a pokračovali dál.


    Mezinárodní cena vévody z Edinburghu - DofE Award Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
    (anglickým názvem The Duke of Edinburgh’s International Award, zkráceně DofE Award, u nás dříve známá jako program EDIE)
    je prestižní vzdělávací program, který umožňuje mladým lidem od 14 do 25 let rozvíjet své dovednosti a aktivně využívat volný čas.
    Program založil v roce 1956 manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, vévoda z Edinburghu, společně s německým pedagogem a velkým propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Mount Everestu, lordem Huntem. Od té doby se do něj zapojilo na 8 milionů mladých lidí ve více než 140 zemích celého světa. V České republice program běží od roku 1994.
    Posláním DofE je podporovat mladé lidi v cestě k jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění prostřednictvím programu DofE. Mladí lidé si v něm stanovují cíle ve čtyřech základních oblastech, jimiž jsou rozvoj talentu, sportovní aktivita, dobrovolnictví a dobrodružná expedice, a s pomocí dospělého mentora usilují o jejich splnění. Za překonání svých výzev získávají Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu z rukou významných osobností.


    #dofe
    Více informací načerpáte z webu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu http://www.dofe.cz/


     

    Autor