Co je to zážitkový kurz? A co rozumíme pod pojmem integrace?
Odpovídají instruktoři a organizátoři kurzů neziskové organizace Život trochu jinak.
Zážitkový kurz
je doslova vytržením z každodenní reality, můžete si na něm užít spoustu zábavy, navázat nová přátelství a třeba se i něco naučit. Přednášky? Frontální výuka? Ani náhodou! Učení probíhá samovolně pomocí zážitků a vlastních zkušeností, zážitková pedagogika nám umožňuje získat tyto zkušenosti v bezpečném prostředí hry.
Jak si představit zážitkový kurz? Bude vám nabídnuta škála různých aktivit či her, jejichž cílem však většinou nebude jen zabití volného času a zábava, ale také následný přesah do reálného života, který vám umožní vidět věci zase v jiných souvislostech. Budete zkoušet spoustu nových věcí, překonávat nečekané výzvy, řešit strategické úkoly, tvořit, diskutovat, spolupracovat s ostatními nebo se zamýšlet sami nad sebou. K tomu všemu jako bonus bude parta podobně smýšlejících lidí, kteří chtějí příjemně strávit společný čas a nikdy vás nenechají na holičkách.
Integrační akce
Pojem integrace má řadu různých definic, proto nám přijde dobré vysvětlit, co si pod tím vlastně představujeme my a jaká by podle nás integrační akce měla být. Pokusíme se to vysvětlit tak nějak lidsky.
Integrační akce je taková, která je otevřená lidem s nějakým handicapem (v našem případě zrakovým) a tito účastníci se na akci objeví. Program i zajištění akce s nimi počítá, proto by si na kurzu rozhodně neměli připadat jako přítěž, ale naopak jako rovnocenní partneři. Veškerého programu se mohou plnohodnotně zúčastnit.
Neméně významným aspektem je pak pozitivní přínos integrace – tedy ne soucit či pečování o účastníky s postižením, ale vzájemné obohacení všech prostřednictvím společně stráveného času a zážitků.
Život trochu jinak:
http://zivotjinak.cz
Související:
Pozvánka na letošní zážitkový kurz Na zkušenou 2016 https://www.nazkusenou.com
#inkluze #integrace #zivotjinak
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.