Víte, že hlavolamy mají své skupiny, podskupiny a rozdělení?

  Hry a hlavolamy

  Je to jako v rodině. Široká skupina lidí, která se sejde v této hektické době už leda na papíru v podobě větví nakresleného rodokmenu. Menší rodina, co se dokáže potkat při nejslavnostnější či nejsmutnější příležitosti. A pak úzký kruh, co si popřeje k narozeninám a zasedne třeba i ke štědrovečernímu stolu. Život je někdy jako hlavolam.

  Ale zpátky k těm skutečným skládačkám, hrám, kostkám. Když napíšu první skupinu RUBIKOVY HLAVOLAMY, věřím, že si většina z vás vybaví barevnou kostku z maličkých kostiček. A člověk otáčí a hledá další, stejnou barvu do řady. Našeho Jakuba kostka baví už jen proto, že je barevná. Nesmí vám ovšem spadnout na zem, už vůbec ne na betonovou terasu. To se pak kostka roztříští na spoustu malých částí a vy nemáte ani potuchy, jak vše slepit. Tak už to někdy bývá.

  Hlavolamy můžou být jednoduché, složitější i hodně složité. Mezi NEJTĚŽŠÍ HLAVOLAMY patří Fire. Komplexní mechanický hlavolam z anodizovaného hliníku s vyrytými motivy. Jeho pořizovací cena se blíží nákupu věcí ze školního seznamu prvňáka. Ale uklidním vás, na seznamu jistě chybí školní taška. Úkolem každé matky bývá spokojený žáček. Zkusme se někdy zaměřit jen na sebe a zkusit si třeba otevřít hlavolam pomocí různých tahů ve správném pořadí bez jediného chybného kroku.

  HANAYAMA, tak tím si lámou hlavu především v Japonsku. Popis tohoto hlavolamu, slovy matky od dvou dětí, je asi takový – jedná se o luxusnější hry na hrubou i jemnou motoriku. Vše velmi dobře propracované, a když s tím vztekloun šlehne, hlavolam se nerozbije. Třeba takový Hanayama Cast Heart Hlavolam doporučuji pro manžela, jenž zjistil, že jeho oblíbená košile je v kupě nevypraného prádla. Uklidní se tím, že sundá zlaté a stříbrné srdce z řetězu a znovu složí stejně zpět. Pak mu třeba dojde, že na čisté košili svět nestojí.

  JEŽEK V KLECI, kdo by neznal základní modlu všech foglarovců. Jsem si jistá, že máme doma více ježků v kleci, než šroubováků v ponku. Myslela jsem si, že Širokko měl v kapse jen jeden, základní model. Kdyby se chudák měl tahat se vším, co je nyní na trhu, krosna by mu nestačila. Těžce a s hlasitým rachotem by přelézal zdi ve Staré Praze.

  Ze směsi neodymu, železa a boru jsou vyrobeny NEODYMOVÉ KULIČKY. Tento typ hlavolamu do domácnosti s malými dětmi nedoporučuji. Člověk si pak připadá jako mimozemšťan, když stojí po deváté hodině večer na pohotovosti a vysvětluje udivenému svobodnému lékaři, že v domácnosti chybí jedna kulička a dítě neví, zda ji zahodilo, nebo snědlo.

  Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že nejvíce praktické, nerozbitné, omyvatelné a cenově dostupné jsou KOVOVÉ HLAVOLAMY. Do stěny s nimi může házet rozzuřené dítě, naštvaná matka i vzteklý chlap, co si místo košile jednou prostě vezme triko.

  Když máte pocit zadostiučinění a v ruce svíráte malou šperkovnici, je to paráda. Stačí jen otevřít a zjistit, jaký poklad ukrývá. No a pak, pak se vrátíte nohama na zem. Protože se nejedná o romantický krok, nýbrž do vaší domácnosti přibyl další hlavolam. Tentokráte TAJNÁ JAPONSKÁ SKŘÍŇKA.

  Existují i hlavolamy na láhev, designové hlavolamy, hlavolamy na zručnost, dřevěné hlavolamy, kovářské… Život, stejně jako hlavolam, je hádanka, která zkouší vynalézavost jeho řešitele. Přijďte se podívat na 22. HERNÍ VÝSTAVU HRY A HLAVOLAMY V PRAZE a vezměte celou svou rodinu. Zjistíte, že společně strávený čas rozšifruje i ty nejtěžší záhady…

  Hromča

  Více informací na www.hryahlavolamy.cz/vystava

  #hryahlavolamy #hlavolamy

  #hryahlavolamy

  V termínu 21. – 24. září 2016 proběhla tradiční velká herní výstava HRY A HLAVOLAMY.

  22. herní výstava HRY A HLAVOLAMY