Březový lístek je ocenění, které si mezi sebou v České republice navzájem udělují vedoucí dětských oddílů za práci s dětmi a pro děti. Zeptali jsme se:

  1. V jaké organizaci působíš, co s dětmi děláš a co tě na práci s dětmi baví?
  2. Při jaké příležitosti jsi svůj poslední BL dostal a co to pro tebe znamená?

  Lenka Palánová – Léňa, světle modrý BL (2. stupeň)

  Lenka Palánová - Léňa (foto z archivu Lenky Palánové)1. Působím v Centru volného času Hrubínka, v Třebíči. Jezdila jsem na tábory jako dítě už od jedenácti let a hodně důležitá byla ta parta, která tam jezdila, a proto jsem začala jezdit i jako vedoucí. Později jsem ale přišla na to, že jenom vedoucí mi nestačí, a že být obklopena dětmi, které toho mohu hodně naučit, mě naplňuje a že bych to klidně mohla dělat pořád. Na práci s dětmi mám ráda to, že je můžu naučit v podstatě cokoliv jakýmkoli způsobem. Nemám přesně daná témata a oblasti jako ve škole. Navíc děti umí vytvořit tak úžasnou atmosféru a unavit a vyčerpat tak krásným způsobem, že mi stojí za to do toho jít znovu a znovu.

  2. Poslední březový lístek jsem dostala na táboře roku 2015. Bylo to u závěrečného táboráku, kdy děti už byly ve stanech a vedoucí hodnotili tábor. Už ten oheň vytvářel příjemnou atmosféru, byl konec tábora a když hlavní vedoucí přišel s udělováním březových lístků, tak mě to trošku dojalo. Užívala jsem si ten pohled na vedoucí, kteří dostali svůj první březový lístek a hřálo mě to u srdce, což může znít jako klišé, ale jsou to lidi, které znám, mám je ráda a vím, že si to zaslouží. Když pak bylo řečeno moje jméno, musím přiznat, že jsem měla pocit, že si druhý stupeň nezasloužím. Ne náhodou mám na dekretu napsáno: „…díky své skromnosti si to nepřizná.“ Strašně ráda jsem něčeho součástí a být vedoucí na táborech, vést oddíl a pracovat s lidmi mě neuvěřitelně naplňuje a chci se tomu věnovat i nadále. Nedělám to proto, abych za to něco dostala, nicméně to dokáže potěšit a povzbudit, když vás takhle někdo ocení.

  Jan Burda hovoří o Galénově nadačním fondu a ocenění Březový lístek.

  #brezovelistky

  Březový lístek
  Březový lístek a Galénov nadační fond je ocenění, které si mezi sebou v České republice navzájem udělují vedoucí dětských oddílů za práci s dětmi a pro děti. Má dvanáct stupňů, které postupně vyjadřují rozsah práce oceněného vedoucího. Historie Březových lístků sahá až do roku 1966, u jeho zrodu stál Jan Galén Šimáně a jeho přátelé, o další pokračování tradice pečuje Galénův nadační fond.

  Informace a pravidla udělování naleznete na webu www.brezovylistek.cz a také na Facebooku www.facebook.com/brezovelistky.

  Autoři