V pondělí 20. března naše pětičlenná posádka odstartovala na nejdelší studentskou simulovanou misi do vesmíru, která letos bude dlouhá 102 hodin.

  Expedice Mars - studentská simulovaná mise do vesmíru

  Expedice Mars - studentská simulovaná mise do vesmíru Naše finalisty čeká v průběhu pěti dní množství experimentů, stresových situací jako například nedostatek jídla a spánku, požární poplachy, epidemie, poruchy lodi a podobně.

  Expedice Mars - studentská simulovaná mise do vesmíru „Je to doposud nejdelší studentská simulace v celé Evropě, pět mladých lidí tráví téměř pět dní na ploše necelých dvaceti pěti metrů čtverečních. Našemu organizačnímu týmu se do těchto stísněných prostor podařilo naskládat nejen postele, jídelní a kuchyňský kout, koupelnu, ale i plnohodnotnou laboratoř a pět počítačů řídících simulovaný let. “ říká velitel expedice Michal Vyvlečka.

  Expedice Mars - studentská simulovaná mise do vesmíru První Expedice se uskutečnila v roce 2004 a od té doby se těší stále větší oblibě mezi mladými nadšenci vědy. Z 300 přihlášených lidí organizátoři vybrali na základě semifinále a finále pětičlennou hlavní a pětičlennou záložní posádku. Jak jsme již psali, hlavní posádka dnes odstartovala let. Záložní posádka je rozdělena na dvě skupiny, přičemž jedna spolu s organizátory koordinuje průběh mise přímo ve Vyškově. Druhá skupina se bude v průběhu následujících pěti dní starat o mediální podobu dalšího ročníku Expedice Mars.

  Expedice Mars - studentská simulovaná mise do vesmíru „Tady ve Vyškově naše část záložní posádky pomáhá všemožně organizátorům. Kromě toho si zde rozvíjíme programátorské schopnosti.“ říká Matěj Vlček, který je přímo ve Vyškově a pomáhá řídit průběh mise.

  Expedice Mars - studentská simulovaná mise do vesmíru „Nejvíc mne těší, že Expedice Mars v mnoha případech nastartovala další úspěchy soutěžících. Dnes jsou to studenti prestižních univerzit, perspektivní mladí vědci či nadějní popularizátoři vědy, na které můžeme být právem hrdí“, říká admirál Expedice Mars a současný školský ombudsman Slávek Hrzal.

  Konec simulace je plánovaný na pátek dopoledne, kdy se také spouští registrace do dalšího ročníků. Mezinárodní soutěž Expedici Mars 2016 organizuje spolek Dětská tisková agentura, Česká kosmická kancelář a Slovenská organizace pro vesmírné aktivity. Partnery jsou iQLANDIA Liberec a hvězdárna Vyškov. Patrony akce jsou kosmonauti Vladimír Remek a Ivan Bella.

  Eliška Burdová, Beáta Loffayová

  Expedice Mars - logo

  #expediceMars