Národní památkový ústav (NPÚ) pro vás připravuje spoustu zajímavých akcí… Přijďte si je užít i vy!

  Zde je malá ochutnávka, abyste věděli, na co se můžete těšit. Pro kompletní seznam akcí ale navštivte stránky NPÚ.
  Pro držitele karet EYCA bude navíc na většině památek připraveno snížené vstupné.

  Skotské hry na Sychrově (logo)Skotské hry na zámku Sychrově
  19. 8. 2017

  Již posedmnácté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční skotské hry. Těšit se můžete i na bohatý program pro děti, kde budete moci změřit své síly hned v několika tradičních soutěžích, jako je například hod kládou, hod kamenem a přetahování lanem. Bude to stát za to!

  Státní zámek Náměšť nad Oslavou (foto archiv NPÚ)Hradozámecká noc
  Ze soboty 26. srpna na neděli 27. srpna
  proběhne již osmý ročník Hradozámecké noci, který rozsvítí svým netradičním programem velké množství památkových objektů po celé České republice. Pilotním objektem je tentokrát Státní zámek Náměšť nad Oslavou, který je tematicky spojen s vyvrcholením Roku renesanční šlechty. Pro návštěvníky bude přichystán bohatý program složený nejen z běžně dostupných prohlídek všech přístupných zámeckých prostor, ale návštěvníci budou moci vkročit do míst, která jsou oku obecenstva zpravidla uzavřena. A samozřejmě nejen to. Pro návštěvníky budou připraveny další akce, které je celou nocí provedou.

  Hrad Trosky (foto archiv NPÚ)Každým rokem je o Hradozámecké noci účast památek i diváků hojnější. Loni si ji nenechalo ujít 95 památek ze soukromé i státní správy, na jejichž bohatý program se přišlo podívat 33.606 lidí.
  Finální počet památek, které se letos tradičního sobotního reje zúčastní, ještě není znám, ale již teď víme, že se bude na co těšit! Kupříkladu státní zámek Hrubý Rohozec zve své návštěvníky na hrané noční prohlídky, kde se dozvíte, co se stane, když chcete první Japonku v Evropě ohromit letem v baloně. Na hradě Grabštějně se zase už teď obávají, že bude třeba zabít Valdštejna, tedy nejznámějšího majitele hradu a velice vlivného člověka… A pokud například preferujete hudební vystoupení a máte rádi tvrdší muziku, státní hrad Trosky vás zve na svůj benefiční koncert.

  Netopýr dlouhouchý (foto archiv NPÚ)Noc netopýrů na Bečově nad Teplou
  2. 9. 2017

  Unikátní Noc netopýrů spojí bohatý kulturní program pro děti i dospělé. Těšit se můžete na ukázku živých netopýrů a povídání o jejich životě, ale také na tvořivou dílnu pod vedením autorek knihy „Netopýří chmýří“.

  Lukostřelba na Sychrově (foto archiv NPÚ)Knížecí lov na zámku Sychrově 23. 9. 2017
  Tady se naučíte střílet z luku. Projdete základní instruktáží, zastřílíte si na rozmístěné makety zvířat a k tomu se podíváte na vystoupení profesionálů, kteří vám ukážou středověkou, japonskou a bojovou lukostřelbu. K vidění bude i závod v 3D lukostřelbě, olympijské lukostřelbě a střelbě ATL. Nezapomeňte vzít i své rodiče – pro ně je program připraven taktéž.

  Podzim na vesnici ve skanzenu Zubrnice
  14. 10. 2017 – 15. 10. 2017

  Skanzen Zubrnice (foto archiv NPÚ)Tato událost se koná sice až na podzim, ale určitě byste o ni neměli přijít! Budete mít možnost vyzkoušet si vybrané zemědělské práce, jako je výmlat cepem, čištění zrna na fukaru, mletí zrna na ručním mlýně, zpracování lnu, provaznictví, sušení ovoce a mnoho dalšího.

  EYCA - Evropská karta mládeže (eyca.cz) Pro držitele Evropských karet mládeže EYCA bude na většině památek připraveno vstupné se slevou; více informací najdete na webech jednotlivých akcí.
  Těšíme se na vás!

  www.npu.cz

  www.eyca.cz

  Autoři