Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) se písemně obrátila na některé z politických stran a hnutí, kandidujících v nadcházejících parlamentních volbách, se žádostí, aby se memorandem zavázaly k podpoře činnosti spolků sdružujících děti a mladé lidi.

  ČRDM požádala některé politické strany o podpis memoranda týkajícího se povolební podpory spolkové práce s dětmi (foto Jiří Majer)

  Texty memoranda spolu s průvodními dopisy zamířily konkrétně ke špičkám těchto politických uskupení (abecedně řazeno): ANO 2011, Česká pirátská strana, Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (KDU-ČSL), Občanská demokratická strana (ODS), Starostové a nezávislí (STAN), TOP 09 a Strana zelených (SZ).

  „Dovolte, abychom Vás pozdravili a stejně jako před minulými parlamentními volbami Vám nabídli společný podpis Memoranda o podpoře spolků sdružujících děti a mladé lidi. Česká rada dětí a mládeže sdružuje více než 200 000 členů, převážně dětí a mladých lidí. Fakticky ale zastupujeme a hájíme zájmy skupiny podstatně větší.
  Budeme rádi, když nám v této věci pomůžete. Učinit tak můžete podpisem přiloženého memoranda. Předkládáme Vám ho jako promyšlený celek, soubor problémů, které trápí mladé skauty, woodcraftery, táborníky, turisty, děti a mládež z křesťanských spolků či pionýry. Pokud by však pro Vás dílčí formulace v memorandu byla nepřijatelná, je možné ji po dohodě s námi formulovat jinak,“ stojí mj. v průvodním dopise, který za ČRDM podepsali její předseda Aleš Sedláček a předseda Asociace TOM ČR a člen pracovní skupiny Stát Tomáš Novotný.

  Možnosti kýžené povolební podpory spolkové činnosti ve prospěch nejmladší generace spatřuje ČRDM jednak v oblasti materiální (peníze), a jednak nemateriální (tvorba odpovídajícího legislativního prostředí, expertní konzultace apod.). „Pro spolkovou práci s dětmi a mládeží potřebujeme přirozeně peníze. Víme, že naše požadavky obsažené v memorandu jsou splnitelné – a tedy velmi krotké. Budeme však vděčni i za pomoc s problémy legislativními či účetními. Rádi budeme spolupracovat s Vašimi experty v jednotlivých oborech i po volbách,“ píší Aleš Sedláček a Tomáš Novotný ve zmíněném dopise.

  Obdobný krok jako nyní podnikla Česká rada dětí a mládeže i před parlamentními volbami v roce 2013. Tehdy memorandum předložila celkem šesti politickým stranám; nyní jich oslovila osm.


  Memorandum o podpoře činnosti spolků sdružujících děti a mladé lidi

  Průvodní dopis