Jeden svět na školách, program společnosti Člověk v tísni, odstartoval nábor do třetího ročníku soutěže „Hledá se LEADr“.

  „Hledá se LEADr“ - již potřetí...

  Účelem vzdělávací soutěže s prvky reality show je přispět k rozvoji a kultivaci našeho společenského a politického prostředí cestou vyhledávání mladých lidi s žádoucími vlastnostmi budoucího lídra a následné podpory rozvoje jejich potenciálu. Soutěž je určena pro 17-25 leté zájemce, kteří mají vizi řešení konkrétního problému ve svém okolí a případně do budoucna uvažují o působení v komunální politice. Jednotlivé díly „Hledá se LEADr.“ budou na jaře 2018 odvysílány prostřednictvím internetové televize Stream.cz

  „Hledá se LEADr“ - již potřetí... Jedná se již o třetí ročník soutěže. První fázi tvoří nábor zájemců, který potrvá do 19. listopadu 2017. V průběhu prosince a ledna je pro všechny účastníky připravena série třídenních víkendových workshopů a konzultací s mentory. Soutěžící se během nich budou vzdělávat v oblasti projektového managementu, zdokonalovat ve svých prezentačních dovednostech a schopnosti poradit si ve stresujících situacích. Dostane se jim také příležitosti probrat se stávajícími politiky důvody, které je vedly ke vstupu do státní správy, co jim aktivní veřejná činnost přinesla a s jakými úskalími se profesně i osobně setkávají.

  www.hleda.se

  Vítězka či vítěz získá stáž či školení (v ČR i zahraničí), které si zvolí podle svých zájmů. Člověk v tísni věnuje na pokrytí nákladů této stáže částku až do výše 30 000 Kč. Všem účastníkům zajišťuje v průběhu soutěže ubytování i dopravu.

  Na konci ledna čeká soutěžící představení vlastních projektů před porotou. Tu budou muset přesvědčit o svém „lídrovském“ potenciálu. Posuzován bude zejména všeobecný přehled, orientace ve společenských a politických tématech, prezentační dovednosti, schopnost obhájit si vlastní názor, ale i další předpoklady. Stejně jako v předchozích dvou ročnících zasednou v porotě významné osobnosti mediálního a společenského života; novinářka a moderátorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková, redaktorka týdeníku Respekt Silvie Lauder spolu s novinářem a politickým komentátorem Jindřichem Šídlem. Čtveřici porotců doplní iniciátor soutěže a ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Porota vybere celkem šest postupujících.

  „Z dat našeho výzkumu realizovaného v letošním roce ve spolupráci s agenturou Median vyplývá, že více než polovina středoškoláků považuje za největší problém České republiky její politickou reprezentaci,“ říká Karel Strachota a dodává: „Soutěž je příspěvkem ke kultivaci společensko-politického prostředí, chceme motivovat schopné mladé lidí k politické angažovanosti. Česká republika nové, mladé, slušné, zodpovědné a kompetentní politiky potřebuje.“

  V únoru 2018 budou mít soutěžící příležitost proniknout do světa komunální politiky, a to prostřednictvím stáží na třech místních zastupitelstvech. Ve dvojicích si vyzkoušejí vypracování strategie řešení problému dané obce, její představení místním občanům a obhajobu před zasedajícím zastupitelstvem. Porota posléze vyhodnotí, kterému soutěžícímu se v této fázi dařilo v porovnání s ostatními nejméně – a toho vyloučí. V průběhu března a dubna budou následovat další tři kola, z nichž v každém vypadne jeden soutěžící. Tři nejúspěšnější se setkají s politiky, kteří ve věci jejich projektu zastávají opačné stanovisko, a budou mít možnost konfrontovat je se svým názorem.

  Poslední dvojice finalistů se už tradičně potká v závěrečném debatním duelu. V tomto kole už o tom, kdo se stane lídrem, nebude rozhodovat porota, ale sami diváci prostřednictvím veřejného hlasování.

  „Po uplynulých dvou ročnících jsme přemýšleli, jestli název soutěže nezměnit na ´Hledá se LEADRyně´. V obou se totiž vítězkou stala dívka,“ říká s nadsázkou koordinátorka projektu Marianka Macková a pokračuje: „S bývalými účastníky jsme stále v kontaktu, během listopadu nás čeká společné setkání všech ´LEADRů´, na které se moc těšíme. Někteří z nich svůj projekt úspěšně zakončili, jiní v něm stále pokračují a mnozí už svou vizi posunuli k dalšímu projektu. Náš záměr spočívá v položení základů dlouhodobé aktivity zúčastněných na poli komunální politiky a v oblasti veřejně prospěšných projektů.“

  Andrea Procházková, která se v druhém ročníku soutěže se svým projektem „Názorování“ umístila jako druhá (pozn.: nejvíce hlasů od diváků, a tedy i první místo, získala Sabina Nguyenová s projektem „Na Mamuta!“), nedávno v rozhovoru pro magazín Perpetuum uvedla důvody, proč ji soutěž zaujala: „Zdálo se mi to jako skvělá zkušenost. A ke všemu mám ráda výzvy, tak jsem si řekla, že do toho půjdu. Už od malička jsem ve třídě všechno organizovala. Vždycky mě bavilo vzít si na starost nějakou povinnost a stát si za ní – ať už to dopadne dobře, nebo špatně. Je to pozice, ve které se cítím dobře. Možnost něco vytvářet mě baví.“ Andrea v současné době, kromě studia na Právnické fakultě v Praze, pracuje pro redakci týdeníku Respekt a nadále pořádá veřejné debaty v rámci svého projektu „Názorování“.

  Další informace o soutěži a podrobný popis minulých ročníků naleznete na stránkách hleda.se, kde se můžete do 19. 11. přihlásit. Kompletně všechny zatím proběhlé díly soutěže jsou ke zhlédnutí na Stream.cz Stream.cz