V prostorách Strakovy akademie bylo v pondělí 20. listopadu 2017 slavnostně zakončeno XX. Zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže.

  Celkově trvalo čtyři dny a zúčastnilo se ho přes osmdesát mladých lidí z celé České republiky, aby diskutovali CO a JAK by v Česku změnili.. Na úvod slavnostního jednání řekl několik slov i předseda vlády Bohuslav Sobotka.

  Letošní XX. Zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže se neslo v duchu motta „Máme názor! I mladí vědí, jaké chtějí Česko“. Delegáti z jedenácti krajů České republiky v průběhu čtyř dnů diskutovali především témata, která se dotýkají jednotlivých ministerstev, a posléze své názory a připomínky zapracovali do usnesení, o kterém jednali v pondělí 20. listopadu 2017 na Úřadu vlády ČR. Zasedání bylo zároveň vyvrcholením oslav dvacetileté činnosti Národního parlamentu dětí a mládeže.

  Na úvod pondělního jednání dorazil také premiér Bohuslav Sobotka. „Jsem rád, že tady existuje iniciativa, která se snaží seznámit mladou generaci seznámit s tím, jak funguje parlamentní demokratický systém. Není to jednoduchý systém, ale také to není systém, který bychom mohli nějakým způsobem nahradit čímkoliv dokonalejším,“ zaznělo z úst předsedy vlády.

  Usnesení, které bylo delegáty přijato, obsahuje body v dohromady jedenácti oblastech, z nichž nejrozšířenější je rezort školství. Členové parlamentů dětí a mládeže například požadují zavedení samostatné pozice školského ombudsmana nebo rozšíření slovního hodnocení na školách. V oblasti ministerstva vnitra naopak v současné době odmítají snížení volební hranice na šestnáct let či volby přes internet.

  Národní parlament dětí a mládeže Na úplný závěr zasedání bylo zvoleno také nové vedení Národního parlamentu dětí a mládeže. Staronovým předsedou se stal Šimon Horký z Třebíče. Právě on a nově zvolená Rada a Předsednictvo bude mít v nadcházejícím volebním období náročný úkol – předložit usnesení ministerstvům a vyjednávat s nimi o jednotlivých bodech.

  Další informace na webových stránkách Národního parlamentu dětí a mládeže www.npdm.eu nebo na Facebooku.

  Usnesení z XX. Zasedání NPDM najdete zde