Pelhřimovský model Veletrhu mezinárodních příležitostí se stal vzorem pro další akce tohoto typu v okresních městech Kraje Vysočina.

  Po pelhřimovském veletrhu v listopadu roku 2017 vznikla myšlenka akci realizovat napříč celým Krajem Vysočina. Turné Veletrhů mezinárodních příležitostí bylo zahájeno v Jihlavě.

  Veletrh mezinárodních příležitostí v Jihlavě 2018 Ve středu 17. 1. 2018 uspořádal Kraj Vysočina s neziskovou organizací Hodina H, Zdravým krajem Vysočina a městem Jihlava další z Veletrhů mezinárodních příležitostí, který byl tentokrát určen pro studenty středních škol z Jihlavy a okolí. Veletrh během jediného dne navštívilo 210 studentů. V únoru veletrh zavítá do Havlíčkova Brodu, v březnu se přesune do Žďáru nad Sázavou a v dubnu uzavře cestu po regionu v Třebíči.

  Veletrh mezinárodních příležitostí v Jihlavě 2018 Studenti se s nabídkou prezentujících mohli detailně seznámit v malých diskusních skupinkách. Hodina H za pomoci zahraničních dobrovolníků ze Španělska a Maďarska přiblížila Evropskou dobrovolnou službu a programy pro mládež Erasmus+. Kraj Vysočina a Evropský region Dunaj-Vltava a město Jihlava představily svoji nabídku mezinárodních aktivit, stipendijních programů a soutěží. Nebyly opomenuty ani anglicky orientované příležitosti, a tak se studenti dozvěděli mnoho zajímavých informací od Fulbrightovy nadace a CTM Academy. Jak sehnat brigádu, práci v zahraničí nebo se zúčastnit dobrovolnických workcampů, takové informace získali studenti u stolečků Eures – Evropská síť pracovních míst, Inex-SDA – Sdružení dobrovolných aktivit a Tamjdem. Záležitosti ohledně Evropské unie a evropských fondů diskutovali studenti u stánku Eurocentra Jihlava a Europe Direct Jihlava.

  Reakce studentů byly velmi pozitivní a ochotně se zapojovali do diskuse. I pedagogové, kteří studenty doprovázeli, byli spokojeni s formou a obsahem veletrhu. Jana Matoušková, Adéla Veselá (Gymnázium Telč): „Nevěděly jsme přesně, co od této akce očekávat, ale jsme nadšené a příjemně překvapené. Nabídka prezentujících je široká a dozvěděly jsme se spoustu užitečných a potřebných informací. I tato forma veletrhu je skvělá a pro nás studenty velmi zajímavá.“

  Mgr. Olga Parkanová (učitelka NJ, Gymnázium Jihlava): „Když jsem se o veletrhu dozvěděla, ihned jsem oslovila mé studenty a podařilo se mi sestavit skupinu 33 účastníků. Tato akce je zajímavá jak nabídkou, tak formou. Již nyní víme, že informace získané na veletrhu budou studenti prezentovat svým spolužákům na tzv. třídních hodinách na konci ledna.“

  Více informací o Hodině H najdete na www.hodinah.cz nebo přímo v jejím sídle v Hrnčířské ulici 111 v Pelhřimově.

  Jana Čermáková, Eva Havlíčková

  Autor