„Měl jsem to štěstí, že jsem byl Evropskou komisí pozván na 1st European educational summit – 500 účastníků a 20 evropských ministrů přes vzdělávání. Úvodní řeč pronesla evropská astronautka a velmi příjemná, inspirativní dáma Samantha Cristoforetti.

  1st European Education Summit: Azoulay (UNESCO), Cristoforetti (ESA), Navracsics, Valchev (EU2018BG) Ve své řeči se zamýšlela nad tím, co formovalo její cestu k vysněnému cíli. Vyzdvihla dětství v přírodě, bez přehnaného dohledu dospělých. To vedlo podle ní k budování vlastní odpovědnosti a učení se, jak nakládat se strachem. Jako zásadní pozitivní moment ve svých studiích hodnotila nepohodlí a bezradnost, kterou prožívala na studijních pobytech v zahraničí. Dále vyzdvihla nutnost čtení a psaní dlouhých textů, znalost a porozumění literatuře, a to i přesto, že jejím hlavním předmětem byla matematika.
  Často je teď u nás moderní prezentovat názor, že škola má hlavně učit a ne dělat různé projekty. Řekl bych, že škola má vybudovat radost ze vzdělávání a podporovat touhu dosáhnout svých snů. K tomu je to, co děláme mimo školu, dle mého názoru nesmírně důležité. Na rozdíl od bojovníků proti projektům ve školách věřím v ještě užší spolupráci formálního a neformálního vzdělávání v budoucnu.
  Zvláště pak oceňuji působení přírodního prostředí a pohybu venku. Nechci vzdělané fachidioty, ale lidi s kritickým myšlením, kreativní, empatické, solidární,“ řekl Aleš Sedláček.

  Summit se konal 25. ledna 2018 v Bruselu.

  Více se můžete dozvědět na:
  https://ec.europa.eu/education/education-summit_cs