Poběž s námi! Výzvu pro všechny členy a příznivce organizace YMCA na světě pro uplynulý víkend přijala i řada ymkařů v Česku.

  I když YMCA nabízí celoročně široké spektrum sportovních aktivit pro veřejnost, tentokrát měla chůze a běh ještě jeden speciální cíl. Ymkaři zkusili od pátku do neděle na celém světě dohromady uběhnout nebo ujít pěšky ideálně až 120 000 kilometrů (což je vzdálenost, která by vznikla, kdyby se propojily úplně všechny pobočky YMCA), a oslavit tak 174. narozeniny této celosvětově největší a nejstarší organizace pro mládež.

  YMCA World Challenge – plakátPoběž s námi! – Neveklov (foto YMCA v ČR)Česká YMCA získala pro společný výsledek všech YMCA na světě celkem 2597 kilometrů, zapojilo se více než 800 chodců a běžců ze 14 míst v republice. Někteří své kilometry získali jako jednotlivci, třeba cestou do práce či do školy, jiní zorganizovali běh pro veřejnost či výšlap na horský vrchol.

  Poběž s námi! (foto YMCA v ČR)Jednou z větších akcí byl maratónský běh YMCA Kralupy, při kterém 25 ymkařů nejrůznějšího věku zdolalo celkem 583,6 km z Kralup přes Okoř až do pražského Paláce YMCA.Před Palácem YMCA (foto YMCA v ČR) K cestě využili hned několik způsobů pohybu – kromě běhu, koloběžky a dětských odrážedel někteří urazili trasu i na handbiku – svým výkonem totiž zároveň finančně podpořili Sportovní klub vozíčkářů. Cestu zakončili na klopené běžecké dráze v Paláci YMCA, která je bezmála stoletým technickým unikátem.

  Poběž s námi! (foto YMCA v ČR)Dobrovolníci YMCA Orlová zase zorganizovali pochod na Lysou horu – a ke svému výsledku ještě přičetli 33 km, které uběhlo 331 účastníků Dne dětí, tradičně pořádaného pro děti a mládež z Orlové.
  Společný výsledek výzvy Poběž s námi! pro všechny pobočky YMCA na světě bude znám v polovině června.
  Více na http://www.ymca.cz/media


  YMCA (Young Men’s Christian Association) je nejstarší, největší a nejrozšířenější mládežnická organizace na světě. Usiluje o harmonický rozvoj člověka, jeho ducha, duše a těla (jak symbolizuje červený rovnostranný trojúhelník, který má YMCA ve svém znaku). Stojí na křesťanských principech, je ale otevřena všem lidem bez rozdílu rasy, pohlaví, náboženského vyznání, sociálního postavení, fyzických i duševních schopností.
  Logo YMCA YMCA vznikla v roce 1844 v Londýně, na našem území se rozšířila masově především díky vydatné pomoci z USA a za přispění elit národa: T. G. Masaryka, Ing. V. Havla a dalších. Svoji činnost nuceně ukončila v roce 1951 a přes neúspěšné pokusy okolo roku 1968 o znovuzaložení, obnovila svoji činnost až v roce 1990.
  Dnes YMCA pracuje ve 119 zemích světa a má přes 58 milionů členů. V České republice nabízí své programy prostřednictvím 28 poboček po celé republice, má 3,5 tisíce členů. Zabývá se pestrou škálou aktivit: pořádá tábory, provozuje mateřská centra, hudební aktivity pro mladé, sportovní kluby, výtvarné kroužky, skautské oddíly, nízkoprahové služby, ad.


   

  Autoři