V těchto dnech si připomínáme sté výročí založení Československa. Zakladatelé našeho státu kladli velký důraz na vzdělávání.

  Tomáš Garrigue Masaryk byl přesvědčen, že: „Jest prvním požadavkem lidskosti, aby každý se vzdělávati mohl. Právo k vzdělanosti má každý člověk právě tak jako právo k žití“. Dnes už bereme za samozřejmost, že se všechny naše děti mohou učit, že mají vysoce kvalifikované učitele a učební pomůcky, o jakých se žákům před sto lety ani nesnilo.

  V našich školách učí řada zapálených a obětavých kantorů, které děti milují a kteří svému povolání dělají čest. A právě o nich je anketa o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos, která odstartovala již tradičně u příležitosti Světového dne učitelů a která vyvrcholí 28. března, kdy slavíme narození učitele národů Jana Ámos Komenského.

  A první přihláška přišla hned první den!
  „V pátek 5. října jsme zahájili 26. ročník Zlatého Ámose a hned ten den přišla přihláška,“ říká Slávek Hrzal, ředitel ankety a zároveň školský ombudsman. „Je kompletní a hezky zpracovaná. To se nám v historii ankety ještě nestalo. K prvenství gratulujeme žákům paní učitelky Simony Licehamrové z 1. základní školy v Jindřichově Hradci.“

  I ostatní žáci základních a středních škol mohou na titul Zlatý Ámos nominovat své učitelky a učitele, a to do konce prosince. Není toho málo, co pro to musí udělat. Nejen vyplnit přihlášku a popsat jednu společně prožitou příhodu, ale navíc musí ještě sehnat sto podpisů spolužáků či dospělých, kteří nominaci podporují.
  Všechny potřebné informace najdou na webových stránkách zlatyamos.cz

  V lednu a únoru proběhnou regionální kola, jejichž vítězové se sejdou v Praze na semifinále. Šestého března z nic vzejde šestice finalistů a přesně na Den učitelů budeme vědět, kdo zvítězí v letošním ročníku a stane se Zlatým Ámosem 2019. Oficiální korunovace z rukou ministra školství pak proběhne na slavnostním galavečeru.