Je jich sedm, pocházejí ze šesti států světa a žijí, pracují či studují v České republice. Všechny spojuje jedna věc, a sice dobrovolnictví.

  Sedm statečných - příběhy cizinců dobrovolníků (META, o.p.s.) Příběhy těchto neobyčejných lidí zpracovala společnost META, o.p.s. (https://www.meta-ops.cz) formou video medailonků a tištěné publikace s názvem Sedm statečných – příběhy cizinců dobrovolníků, která je navíc doplněná o teoretický úvod k dobrovolnictví v České republice a ve světě.

  Dobrovolnice Mariana ze Sedmi statečných (Meta o.p.s.) Mariana C. B., přijela do České republiky studovat francouzskou a německou filosofii. A protože si opravdu zamilovala Prahu, zdejší architekturu, lidi i počasí…. tak zde po škole už zůstala.

  S dobrovolnictvím má zkušenosti už z Mexika, kdy o víkendech pomáhala po celém Mexiku s rekonstrukcemi a výstavbou nových bytů pro opravdu chudé lidi, kteří neměli domov. V Mexiku podle Mariany není dobrovolnictví až tak moc populární, lidé ale pomáhat chtějí, což se ukázalo např. při posledním zemětřesení, a tak je potřeba zapracovat spíše na komunikaci s veřejností.

  V Čechách se po dobrovolnictví ale vlastně ani nesháněla, prostě to přišlo. „Na Facebooku jsem uviděla reklamu na „víkend pro dobrovolníky“, a tak jsem si pomyslela „wow, super“ a stala jsem se dobrovolníkem i v Česku.“

  A tak s neziskovkou Tamjdem, o.p.s. (http://www.tamjdem.cz/cs/uvod) už několikátým rokem jezdí na tzv. Víkendovky pomáhat různým neziskovým organizacím po celé České republice. „Pracujeme na zahradě, nosíme dřevo, pomáháme stavět. Pokaždé pracujeme pro jinou organizaci a každá z nich potřebuje udělat něco jiného.“ Navíc každý víkend zažívá nové věci, které si bude pamatovat ještě hodně dlouho. „Jednou jsme budovali takové zázemí pro koně a potom jsme ty koně i hřebelcovali a česali. To byl moc hezký moment provázaný s přírodou.“

  Co má Mariana na dobrovolnické práci ráda?
  „Jsou to dvě věci. První je trochu sobecká, a to, že je to zábava. Druhá je, že někomu pomáhám, dělám manuální práci, který je potřebná. Je to úžasné, protože obě strany jsou spokojené, jak dobrovolník, tak organizace, které potřebují pomoc.“ A dodává: „Dobrovolničení tady je skvělé pro poznávání a objevování různých míst, které bych jinak asi nenavštívila. Jednou jsem takto jela do Brna, ale častěji jezdíme někam na venkov do regionů. Je to dobré i pro moji češtinu a pro poznávání české kultury a Čechů, které poznám trochu jiným způsobem a více důvěrně. Když jste s někým delší dobu a něco společně děláte, stanete se přáteli mnohem rychleji.“

  Více o Marianě, jejím životě v Čechách, o tom, jaké to je být zde cizincem, a jak ta chodí na víkendových dobrovolnických projektech s Tamjdemem se dozvíte v publikaci, která je k dispozici ke stažení na webu METY, nebo v jejím video medailonku.

  Za META, o.p.s.
  Markéta Marques (koordinátorka dobrovolnického programu a praxí)

  Sedm statečných - videomedailonky (plakát) Jednotlivé medailonky i shrnující video lze od METY zapůjčit a promítat na tématických akcích a je možné získat i vytištěnou publikaci.

   

  Tisková zpráva ke stažení

  Projekt Čekuj integraci!

  Související:
  http://www.adam.cz/clanek-2018090018-pribeh-dobrovolnika-carlose-ze-sedmi-statecnych.html
  http://www.adam.cz/clanek-2018080031-sedm-statecnych-aneb-pribehy-cizincu-dobrovolniku.html

  Autoři