Když kývla na to, že letos napíše výroční zprávu ona, netušila, že nad ní bude sedět ještě v neděli v noci. Na druhou stranu, psát po nocích, jak oddílová činnost přispívá k rozvoji zdravého životního stylu, je vlastně celkem úsměvné.

  Že by tam připsala i tu větu o prevenci obezity a dalších zdravotních problémů? Rozhodně. Dopíše ji hned, jak si uvaří další kávu. A dá čokoládu, protože něčím nadopovat mozek musí… Tak líčí peripetie vzniku asi nejedné „výročky“, případně jiných standardně vyžadovaných oficiálních dokumentů Karolína Musilová z České tábornické unie ve svém úvodníku k druhému letošnímu sešitu zpravodaje Archa.

  Ústřední téma tohoto čísla zní „Zdravým životním stylem“. A jak jste nejspíš poznali, autorka – členka Představenstva České rady dětí a mládeže (ČRDM) – se svého úkolu zhostila se sympatickým nadhledem. Ostatně, třeba si při psaní úvodníku také odlomila kousek Studentské pečetě, kdoví…?

  A když už je tedy řeč o zdravém životním stylu a čokoládě, tak tímhle „oslím můstkem“ můžeme v Arše přeskočit až na stranu 23, a tam se v odpovědi na anketní otázku dozvědět něco víc od Šárky Robinson Pomahačové, degustátorky čokolády. Ovšem přinejmenším stejnou míru pozornosti si rovnou připravte i pro přemýšlivé věty ředitelky Domova Sedlec SPMP Ivany Ambrosové…

  Zůstat na předposlední, neřku-li poslední stránce Archy a nevrátit se zase zpět, by však byla myslím škoda. Proč? Protože byste přišli o docela zajímavé čtení a prohlížení jejího „nejvlastnějšího“ obsahu. Ten se tradičně skládá z článků a dalších textů a fotografií získaných od členských organizací ČRDM. Tentokrát je tu reprezentují třeba Klub Pathfinder (Roman Buchtel: Kde začneme, Maruško?, Důvěra a pozitivní přístup), Asociace TOM (Míra Hepnar:Jak jsem jel s Kadetama na Benecko), Pionýr (Jakub Kořínek: Poznej deset rozdílů), Sdružení přátel Jaroslava Foglara (Jiří Kalina: Hra jako od Foglara pro všechny), Prázdninová škola Lipnice (Pepa Hruška: Každý správný muž má…), Hnutí Brontosaurus (Martin Kadala: Skoč do toho s námi!), Kolpingovo dílo ČR (Josef Soukal: Alkohol poslali k vodě) nebo Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (Markéta Oudesová: DofE Celistvý rozvoj osobnosti).

  Nevšedním textem v aktuální Arše je rozhovor, který Lucie Nemešová vedla s Magdalenou Thorovou, ředitelkou české neziskové organizace NAUTIS, zaměřené na poskytování služeb lidem s autismem a jejich blízkým (Pomoc moldavským „dětem úplňku“). Čtenáře může zaujmout též faktografický příspěvek Mládež, zdraví, dětské spolky… z počítačové klávesnice vedoucího Analytického centra ČRDM Jana Husáka či věcné připomínky, jež Vládě ČR k navrhované úpravě stavebního práva (Připomínky ke stavebnímu zákonu) zaslal Český svaz ochránců přírody – a redakci Archy za ČSOP Jan Moravec.

  A to přitom nemluvím o tom, že „brněnské skautské oddíly doslova praskají ve švech“ (Junák – český skaut: Skautům v Brně nestačí klubovny), o celosvětové snaze zdůraznit potřebu ochrany klimatu, patrné i u nás (Ekologický institut Veronica: Na Hodinu Země zhasnou památky i obýváky nebo třeba o Literární kajutě, letošní nové rubrice, která se díky příspěvkům od dolnolutyňského vodáckého spolku Posejdon, jakož i od tvůrčí dvojice Pavel Spálený (text) a Eva Spálená (kresby) zvolna rozjíždí…

  …Je toho zkrátka víc. A elektronická verze Archy je tu pro všechny, kdo o ni mají zájem:


  Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…


  Elektronická verze Archy je na internetovém serveru ADAM.cz uveřejňována pravidelně. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy v elektronické podobě lze prostřednictvím formuláře na adrese http://shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa


   

  Autor