Již řadu let se památkáři snaží zaměřit na mladou generaci a vhodnou formou našim dětem přibližují vývoj historie, architektury a umění.

  Jarní paprsky přímo vybízejí maminky, tatínky a ostatní členy rodiny, aby se svými ratolestmi na chvíli zapomněli na každodenní stres a shon v práci. Máte jedinečnou šanci načerpat nové informace, zažít dobrodružství a legraci. Již řadu let Národní památkový ústav připravuje speciální vzdělávací programy, které jsou vhodné zejména pro mládežnické oddíly a zájmové kroužky.

  Duchcov (foto archiv NPÚ)Mystika prvomájové noci nás doprovází již od dětství, symbolicky pálíme čarodějnice a opékáme buřtíky. Na zámku, kde působil slavný svůdník Giacomo Casanova, se budete rozhodně bát. (Strašidelné pohádky pro všechny Nebojsy pod názvem Čarodějnice den poté – 1. května na zámku Duchcov.) Vila Stiassni (foto archiv NPÚ)* Říká vám něco název detektivního příběhu Partie červeného dragouna? Na takto tematicky pojatou kostýmovanou prohlídku se můžete těšit ve vile Stiassni v Brně.

  Libochovice (foto archiv NPÚ)Příběh Viléma Tella, který kuší sestřelí jablko z hlavy svého syna, inspiroval hrad Hazmburk k ukázkám lukostřelby. * Od 3. do 5. května výstava bonsají potěší nejednoho budoucího malého přírodovědce na zámku Libochovice. * Závody na horských kolech 4.–5. května okolo vodního zámečku Švihov jsou příležitostí pro sportovně naladěné turisty. * Jste budoucími vášnivými talentovanými mladými filmaři? V Třeboni od 7. do 11. května se utkají producenti animovaných filmů o prestižní ceny a je připravena řada zajímavých doprovodných akcí.

  Sázavský klášter (foto archiv NPÚ)Hradec nad Moravicí (foto archiv NPÚ)Svátek všech maminek (12. května) oslaví přítomní s knihou slavného spisovatele Antoine de Sant-Exupéryho Malý princ v utajené lesní Mariánské zahradě v Sázavském klášteře. * 13.–17. května v Hradci nad Moravicí vás pozve čarodějnice Xsíxsara a drak do Bílého zámku. Veltrusy (foto archiv NPÚ)* Speciální škola na zámku Veltrusy vás určitě nebude nudit a ani pětka vám zde nehrozí. Schola naturalis otevírá brány pro zvídavé a chytré děti, které baví poznávat svět. * V Kuníně jsou každoročně připraveny programy pro základní a střední školy, čili od nejmenších předškoláčků až po teenagery. * Koně, zbrojnoši a rytířské turnaje jsou zase v rámci Mezinárodního dne dětí k vidění 1. června na hradě Landštejn.

  Veveří (foto archiv NPÚ)Kostel nanebevzetí Panny Marie (foto archiv NPÚ)23. června na Tour de Veveří se stanete lovci pokladů. Akci pořádá Svazek obcí Panství hradu Veveří. * Máte samé jedničky na vysvědčení a chcete se s nimi někde trochu pochlubit? Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě má pro všechny pilné školáky vstup zdarma! Grabštejn (foto archiv NPÚ)* 29. června jsou připraveny interaktivní noční prohlídky na Grabštejně.

  Pohádkové prázdniny začínají, hrady a zámky oživují dávnou historii, aby návštěvníkům zpestřily prázdniny.Lipnice (foto archiv NPÚ) Na malé předškoláky a školáky se od 2. 7. těší na Prázdninových pohádkových prohlídkách v Náchodě. * Lipnice nad Sázavou učarovala nejen spisovateli Jaroslavu Haškovi, který tam nalezl i místo svého posledního odpočinku, ale pyšní se také středověkým hradem. Noční prohlídky s katem (4. 7.) jsou nejspíš jako stvořené pro leckteré skauty a další děti na táborech, které se ničeho nebojí…

  Bezděz (foto archiv NPÚ)Lemberk (foto archiv NPÚ)Chcete prožít středověk? Tak to potom od 5. do 7. 7. na Bezdězu nesmíte vynechat šermířské dny. Dětem hravou formou ukazují život vojáků v dávných dobách a nechybí ani ukázky starých lidových řemesel. * Středověká věž na zámku Lemberk (1.–7. 7.) je pro všechny milovníky výšek.* Floutek není jen lehkomyslný a rozmařilý mladík, ale také název loutkových představení na hradě Rabí (7.7.). Vaši pozornost tam v době od 30. 7. do 4. 8. mohou upoutat mj. i drátenické dílničky.

  Vodní systém v Plasech dost možná zaujme nejednoho příštího stavebního technika. Tedy až se unikátní vzdušný a technický systém tamního kláštera otevře v létě (13. 7.) pro veřejnost. * Jindřichův Hradec si připomíná osudy jednoho z významných majitelů zámku, Viléma Slavaty (19.–20.7). Skoro až realisticky vám tam přiblíží okamžiky pražské defenestrace. * Tančíte rádi? Na Kuksu si zatančíte s Martou Töpferovou latinskoamerické tance (od 19. do 21. 7.).

  Lipnice (foto archiv NPÚ)Sázavský klášter (foto archiv NPÚ)Letní tábory praskají ve švech. Začínáte přemýšlet, kam se s dětmi vypravíte? Hradovánky ve Znojmě si rozhodně přes prázdniny nenechte ujít. * Koncert finalistů soutěže Brána na hradě Lipnice pořádá Česká tábornická unie. Valeč (foto archiv NPÚ)* Sázavský klášter chystá na 4. 8. vernisáž výstavy Okno do nebe, zaměřené na výtvarné umění ikonopisce Martina Damiana. * Všichni přírodovědci jsou srdečně zváni na sbírku motýlů a za poznáváním květeny na zámek Valeč (10. 8.).

  Hrad Zvíkov přivítá nejen návštěvníky své, ale zároveň i ty Zvíkovského divadelního léta. * Mák je tradiční českou plodinou a každým rokem na zámku Ploskovice se na jeho počest konají Makové slavnosti (24. 8.). Ploskovice (foto archiv NPÚ)* Posledního prázdninového data, neboli 31. 7., zaměstnanci Národního památkového ústavu využijí k tomu, že o Hradozámecké noci otevřou brány hradů a zámků; letos bude sídlem celé akce hrad Grabštejn. Tím však tipy na výlet zdaleka nekončí. Některé hrady a zámky jsou otevřeny po celý rok a my vás o všech pozoruhodných akcích, které připravili naši kasteláni, budeme včas informovat.

  Podrobnosti o jednotlivých akcích najdete na webových stránkách www.klickpamatkam.cz nebo v mobilní aplikaci, kterou si z webu můžete stáhnout. Zároveň upozorňujeme, že některé akce jsou kapacitně omezeny, a je tudíž nutné si místo včas zarezervovat (NPÚ neručí za případné změny programu). Přejeme krásné jaro a léto a již nyní se těšíme na vaše fotografie a příběhy ze Zápisníku památek. Nezapomeňte sbírat klíče k památkám, každou šestou památku máte zdarma!