3. května dopoledne vyšli znova studenti po celé České republice stávkovat za klima. Jedna stávka již proběhla, bohužel její efekt na politiky byl nedostatečný. Obrátili se k mladým lidem a k budoucnosti zády.

  Středoškoláci znovu demonstrují za klima (3. května 2019 Praha, foto Michala K. Rocmanová)

  Touto stávkou kritizují studenti nečinnost politiků a společnosti. Stále požadují co nejrychlejší a důsledné řešení klimatické krize.

  V Praze stávku zahájili studenti v pátek 3. 5. 2019 v 10 hodin na Malostranském náměstí. Po projevech se vydali na pochod přes Klárov po nábřeží kolem Strakovy akademie, přes Čechův most, náměstí Republiky a Staroměststké náměstí zpět před sídlo Senátu na Malostranské náměstí.

  Středoškoláci znovu demonstrují za klima (3. května 2019 Praha, foto Michala K. Rocmanová) Již 15. března tisíce středoškoláků a středoškolaček šlo místo školy ve dvaceti městech České republiky stávkovat do ulic. Změny klimatu jsou pro nás čím dál, tím větším ohrožením. Extrémní výkyvy počasí, ničivé sucho, katastrofální povodně a hurikány.

  Pokud celkové oteplení planety přesáhne 1,5°C, může dojít k nezvratným změnám. Pokud chceme oteplení zabránit, musíme okamžitě začít snižovat množství skleníkových plynů, které vypouštíme do atmosféry. Máme přibližně 12 let na to, abychom začali jednat.

  Na vypouštění emisí skleníkových plynů se podílí i Česká republika. V přepočtu na obyvatele jsme 4. největší znečišťovatel v rámci Evropské unie.

  Středoškoláci znovu demonstrují za klima (3. května 2019 Praha, foto Michala K. Rocmanová) „Zažíváme velké vymírání druhů. Půda je čím dál méně úrodná, ovzduší je toxické, oceány jsou čím dál kyselejší. Měli bychom jednat tak, jak jsme jednali při požáru Notre-Dame,“ řekla ve svém dubnovém projevu v Evropském parlamentu Greta Thunberg, šestnáctiletá švédská aktivistka. Vyzvala také občany EU, aby šli volit v květnových volbách do Evropského parlamentu: „Naslouchejte nám. My volit nemůžeme. Volte pro naši budoucnost a pro budoucnost vašich dětí a vnoučat. V těchto volbách budete rozhodovat o tom, v jakých podmínkách bude lidstvo žít.“

  V první polovině března byli na plenární jednání Evropského parlamentu ve Strasbourgu pozváni zástupci stávkujících studentů ze všech zemí Evropské unie. „Bylo skvělé slyšet hrstku uvědomělých politiků, jak vášnivě o klimatické krizi mluví, ale s absencí 98% bylo zřejmé, za jak prioritní téma zbylí představitelé evropské budoucnosti změny klimatu považují. Je očividné, že s takovýmto přístupem nás žádné významné kroky ze strany parlamentu v blízké době nečekají. Co nás ale určitě čeká jsou ještě děsivější prognózy budoucnosti vědeckých odborníků a letos předpokládaná extrémní sucha,“ říká k tomu Lucie Smolková, která se za české studenty březnového jednání v Evropském parlamentu zúčastnila.

  Středoškoláci znovu demonstrují za klima (3. května 2019 Praha, foto Michala K. Rocmanová) Jeden ze studentských aktivistů, Štěpán Stolz, říká: „Naše hnutí stále roste. Po první stávce se do boje za budoucnost přidaly skupiny rodičů, které plánují demonstrovat za klima 12. května, k podpoře se přidává taky čím dál více vysokoškoláků a vysokoškolaček, akademických senátů jednotlivých fakult, nebo například studenti a studentky z UMPRUMu v Praze. Nelze taky nezmínit prohlášení, ve kterém nás podpořila více než stovka českých vědců a podporu, které se nám dostalo od předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů. Jsme rádi, že boj za řešení klimatické krize nezůstává jen u nás. Je na místě, aby se do něj zapojili všichni. Nemůžeme čekat, až to za nás udělá někdo jiný.“

  V reakci na středoškolskou stávku za klima projednávala změny klimatu poslanecká sněmovna. V úvodu projednávaného bodu podle stenozáznamu velká část poslanců opustila sál. Jednání o změnách klimatu muselo být z časových důvodů přerušeno. Odchod poslanců a přerušení jednání označili studenti za ignoraci problému a vyhlásili další stávky za klima na 3. a 24. května.

  Poslanci zamítli znovuzařazení změn klimatu na program jednání. „Politici nadále ignorují nás i naši budoucnost a utíkají před svojí zodpovědností. Jsou to oni, kdo může a musí začít jednat, abychom odvrátili klimatickou krizi,“ uvedl Petr Doubravský, mluvčí hnutí Fridays For Future v České republice.

  https://www.fridaysforfuture.cz

  Jste rodiče a chcete se také zapojit? I Vy můžete přispět:
  https://www.fridaysforfuture.cz/pro-rodice/

  Jste středoškolák nebo vysokoškolák? Zapojit se můžete třeba zde:
  https://www.fridaysforfuture.cz/pro-studenty-a-studentky/
  nebo tady:
  https://www.fridaysforfuture.cz/prohlaseni/

  Zdroj: fridaysforfuture.cz; foto Michala K. Rocmanová

  Autoři