V úterý 7. května, a ve čtvrtek 9. května budou studenti na 255 středních školách po celé České republice volit strany, hnutí a koalice kandidující ve volbách do Evropského parlamentu 2019.

  Pět kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu usedlo k debatě před středoškolské publikum (JSNS.cz)

  Studentské volby již po jedenácté organizuje JSNS (Jeden svět na školách), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

  Pět kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu usedlo k debatě před středoškolské publikum - Dita Charanzová (ANO), Luděk Niedermayer (STAN/TOP 09) (JSNS.cz)Pět kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu usedlo k debatě před středoškolské publikum Markéta Gregorová (Piráti) a Alexandr Vondra (ODS); (JSNS.cz) V pondělí 6. května ve 13 hodin, se v Kině 35 konala debata kandidátů do Evropského parlamentu. Diskutovat přišla Markéta Gregorová (Piráti), Dita Charanzová (ANO), Luděk Niedermayer (STAN/TOP 09), Jaromír Štětina (Evropa společně) a Alexandr Vondra (ODS).

  Na záznam debaty se můžete podívat zde:
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/petice-kandidatu-do-ep-debatuje-pred-publikem-stredoskolskych-studentu-71507

  Studentské volby nanečisto (JSNS - Člověk v tísni) Kromě samotného volebního aktu „nanečisto“ se studenti seznamují během příprav se základními principy demokracie, volebním systémem, volebními kandidátkami a pokyny pro voliče, a to například prostřednictvím dokumentárních filmů, navazujících aktivit do hodin a debat jak se svými vyučujícími, tak s pozvanými hosty.

  „Organizací Studentských voleb do Evropského parlamentu chceme přispět k tomu, aby se mladí lidé zamýšleli nad evropskou perspektivou občanství a diskutovali o ní,“ popisuje cíle projektu Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni a doplňuje: „V doprovodných materiálech a aktivitách nabízíme školám informační texty o Evropském parlamentu, přehled významných institucí EU, příklady konkrétní evropské legislativy přijaté v uplynulých letech, vysvětlení některých zkreslujících výroků o EU či výběr příležitostí, které mladým lidem členství České republiky v Evropské unii přináší. Dále články k velmi aktuálním tématům jako je migrace, brexit nebo situace na Ukrajině.“

  K volbám

  Zapojené školy poštou obdržely hlasovací lístky s názvy jednotlivých politických stran, hnutí a koalic kandidujících ve skutečných volbách do Evropského parlamentu 2019, jmenný seznam kandidátů, pokyny pro voliče, pokyny pro volební komise, informační publikaci, plakáty Studentských voleb, nálepky na volební urny, publikaci „EU & JÁ“ vydanou Evropskou komisí. Jako bonus získali všichni vyučující, kteří se do Studentských voleb zapojili, také metodickou příručku k mediálnímu vzdělávání „Být v obraze 2“.

  V době zveřejnění této tiskové zprávy je k volbám registrováno 255 škol (139 gymnázií, 93 SOŠ a 23 SOU). Rozdělení přihlášených škol podle jednotlivých regionů lze vyčíst z přiloženého grafu. V případě zájmu o návštěvu konkrétní školy během konání voleb je možné kontaktovat pořadatele (JSNS). Informuje Vás o přesné době a místě konání voleb na vybrané škole a propojí s vyučujícím, který volby zaštiťuje.

  JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH – JSNS | Člověk v tísni, o. p. s. www.jsns.cz