Dvakrát nevkročíš do stejné řeky. Toto nyní platí také v Hronově. Lotři si vzali na paškál čistotu řeky Metuje a její bezprostřední okolí a po pár hodinách nasbírali pytle plné odpadu.

  Tomícký oddíl Lotři z Hronova čistili Metuji (foto Tomáš Buriánek)Tomícký oddíl Lotři z Hronova čistili Metuji (foto Tomáš Buriánek) Objevy jsme zaznamenali opět veliké. Vysavač, pneumatiky, kola, fén, talířky, hrníčky a samozřejmě nepočítaně plastu a dalšího harampádí. Nejvíce odpadu jsme sbírali především v okolí mostů a plotů továren.
  „O akci jsme přemýšleli spíš tak, že je potřebná. Opravdu bavit nás to ale začalo ve chvíli, kdy jsme vyhlásili soutěž o nejkurióznější nalezený předmět,“ vysvětluje jeden z účastníků – čtrnáctiletý Jáchym Karlík.
  Akce se zúčastnili jak nejmladší oddíloví nováčci, tak ostřílení dlouholetí členové i někteří rodiče. Stačil 3 kilometry dlouhý úsek z parku Aloise Jiráska k oddílové klubovně za fotbalovým stadionem a naplnili jsme bezmála 20 pytlů odpadu.

  Tomícký oddíl Lotři z Hronova čistili Metuji (foto Tomáš Buriánek)Tomícký oddíl Lotři z Hronova čistili Metuji (foto Tomáš Buriánek) „Snažíme se dětem představit vodácký sport v širších souvislostech. Nestačí se naučit držet správně pádlo a sjet si stále těžší řeky. Ochrana přírody k tomu nesporně patří také,“ říká Tomáš Buriánek, hlavní vedoucí oddílu.

  Akci podpořilo město Hronov zapůjčením pytlů a odvozem nasbíraného odpadu.

  Tomícký oddíl Lotři z Hronova čistili Metuji (foto Tomáš Buriánek) Pro hronovské Lotry není takováto akce vůbec první, řeku Metuji již čistili v minulosti například ve spolupráci s geokačery či horní úsek řeky s Jiřím Malíkem, ekologem a předsedou spolku Živá voda.

  Karel Neuschl
  foto Tomáš Buriánek

  www.lo3.cz