Již řadu let se památkáři snaží zaměřit na mladou generaci a vhodnou formou našim dětem přibližují vývoj historie, architektury a umění.

  Máte již pečlivě sbalené batůžky na cestu? Trávíte rádi čas ve společnosti kamarádů a kamarádek? Milujete plápolání táborových ohýnků, koupání v rybníce, pěší turistiku a cykloturistiku?

  Vydejte se do kraje plného přírodních krás a pozoruhodných památek, které ve svých kamenných zdech ukrývají staleté příběhy a nejedno tajemství.

  Opočno (foto NPÚ)Na Severovýchodě se místo vánku, který by sem našel cestu od jižních moří, opírá do zámku Opočno drsný severák. Příběh zámku odkazuje na rod Trčků, kteří roku 1560 zahájili velkolepou přestavbu svého sídla. Vilém Trčka z Lípy navštívil přístavní město Janov a nechal se okouzlit italskou architekturou.
  Zámku dominují tři podlaží arkádových lodžií, v 17. století k němu byla přistavěna míčovna a jednopatrový letohrádek. Na opočenském zámku se nachází významná kolekce zbraní od pozdního středověku až do konce 19. století, která zahrnuje rozsáhlou sbírku pušek a pistolí. Jaké tajemství asi ukrývají vystavené staré bambitky…?

  V blízkosti Opočna je historické město Jaroměř. Starobylé sídlo na soutoku řeky Labe a Metuje bylo také věnným městem českých královen. V Jaroměři se nachází pevnost Josefov, nesoucí jméno po svém zakladateli Josefu II. Pevnost má tvar osmiúhelníku, podzemní chodby dosahovaly délky až 80 km. Za první světové války tam byl zajatecký tábor pro ruské důstojníky; v současné době tu v létě připravují řadu adrenalinových programů pro děti a studenty.

  Náchod (foto NPÚ)Netrčte doma nebo u vody, a vydejte se za dalším panským sídlem rodu Trčků na zámek v Náchodě. Z gotického hradu bylo sídlo přestavěno na šlechtický zámek, jejž vlastnily významné šlechtické rody. Mezi ně patřili např. Smiřičtí, Trčkové z Lípy, italský rod Piccolomini a půvabná Kateřina Vilemína vévodkyně Zaháňská, paní kněžna z Babičky od Boženy Němcové. Zámek je příkladem hradní a zámecké architektury.Náchodská medvědice Dáša (foto NPÚ) Během prázdnin jsou zde od úterý do neděle mj. prohlídky pro děti konané pod názvem Letní pozastavení, a to s možností vystoupat až do půdních prostor. V bývalém hradním příkopu vás okouzlí roztomilý medvědí pár Ludvík a Dáša.

  Litice (foto NPÚ)Půvabná krajina podél řeky Divoké Orlice potěší nejednoho turistu. Na nepříliš vysokém pahorku se vypínají hrady Litice a Potštejn. Litice byly majetkem pana Bočka z Poděbrad a Kunštátu, otce krále Jiřího z Poděbrad. Jiří z Poděbrad tady prožil dětství a litické panství si velmi oblíbil. Úchvatná scenérie Litic a Potštejna zaujala také profesora historie Aloise Jiráska, jenž je navždy zvěčnil ve svých příbězích. V letních měsících je připraven edukativní program pro žáky „Jak se staví hrad“. Nedaleký hrad Potštejn, který založil rod Drslaviců, přebudovali Pernštejnové v rozsáhlou pozdně gotickou pevnost. Panství vystřídalo několik majitelů, až nakonec hrad zpustl a k vidění je pouze jeho zřícenina. Vypráví se, že ukrývá poklad…

  Litomyšl (foto NPÚ)Na závěr putování se můžete vydat do Litomyšle, kde Alois Jirásek působil na gymnáziu jako učitel dějepisu. Litomyšl je klenotem východních Čech, jehož věhlas se rozšířil do světa. Chloubu Pernštejnů doplnily barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmandorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797 a překrásné zámecké exteriéry a interiéry napomohly k zapsání památky v roce 1999 na seznam památek UNESCO. Pro děti jsou tu na prázdniny připravené speciální zkrácené okruhy a ve dnech 27.–28. 7. se můžete vydat Za příběhem litomyšlského zámku.

  Severovýchodní Čechy jsou nejen živoucí vlastivědou vybízející k literárním toulkám, jsou i krajem malebných a divokých potůčků a říček. Rozmanitost krajinného reliéfu, šumící bory a luhy nám společně s památkami připomínají dávné časy. Během svého letního putování si nezapomeňte jako upomínku na prázdniny zakoupit Zápisník návštěvníka památek! Více informací naleznete na www.klickpamatkam.cz a www.npu.cz. Mějte při tom ovšem na paměti, že účast na některé z vámi vybraných akcí je nutno si včas rezervovat.