Dnes (7. 6. 2019) začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michalská 5, Praha 4) výstava raných odrůd třešní a višní. Potrvá jen do neděle (9. 6.). Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody.

  Přes aktuální nepřízeň počasí se na výstavu podařilo shromáždit plody neuvěřitelných 23 odrůd třešní. Mnohé z nich jsou jedinečné!

  Vítovka molitorovská (foto ČSOP)Na výstavě uvidíte například téměř zapomenutou starou českou odrůdu Vítovka molitorovská. Je zajímavá tím, že má neuvěřitelné dlouhé a ohebné stopky. Plody dovezené na výstavu pochází z Kutnohorska. V republice jsou aktuálně popsány pouze tři stromy této odrůdy.

  Dalším unikátem je zatím nepopsaná odrůda pracovně nazvaná „Nultý týden“. Je to proto, že nejranější odrůdou třešní u nás byla vždy uváděna Rychlice německá. Doba jejího zrání se mezi pomology nazývala „první třešňový týden“. Všechny ostatní známé odrůdy dozrávaly až po této Rychlici. Jenže nyní objevená a na výstavě představená odrůda zraje o týden dříve než uvedená Rychlice!

  ČSOP - logoVýstava se koná v rámci tradičního programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

  Program v tomto roce kromě Lesů České republiky, s.p., které jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity (jehož je Oživení starých odrůd součástí) a Ministerstva životního prostředí významně podpořilo i Ministerstvo zemědělství. Konání cyklu výstav starých ovocných odrůd v Domě ochránců přírody v Praze je možné díky laskavé podpoře hlavního města Prahy.


  Program výstavy třešní naleznete zde.