Článek obsahuje videoVe středu 26. června 2019 (v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu) studenti v pražské oboře Hvězda symbolicky zapálili 50 lampionů nesoucích jména politických vězňů.

  Vzdali tak poctu obětem komunistického režimu a těm, kteří mu vzdorovali (vězněným a popraveným osobám), s jejichž životními příběhy se seznámili během dílčích aktivit vzdělávacího projektu zaměřeného na moderní československé dějiny – Příběhů bezpráví (Z místa, kde žijeme , Cena Příběhů bezpráví.

  Desítky studentů v oboře Hvězda uctily památku obětí komunistického režimu (foto Vojtěch Heřmánek)Jeden z lampionů nesl jméno nedávno zesnulého spisovatele a skauta Jiřího Stránského (foto Vojtěch Heřmánek)Jeden z lampionů nesl jméno nedávno zesnulého Jiřího Stránského.Jeden z lampionů nesl jméno nedávno zesnulého spisovatele a skauta Jiřího Stránského (foto Vojtěch Heřmánek) Jiří Stránský byl vůbec prvním politickým vězněm, jenž se před patnácti lety zapojil do tehdy vznikajícího projektu Příběhy bezpráví, a ve všech následujících ročnících ochotně navštěvoval základní a střední školy a vyprávěl studentům o době, během níž byl z politických důvodů dvakrát na několik let uvězněn.

  Desítky studentů v oboře Hvězda uctily památku obětí komunistického režimu (foto Vojtěch Heřmánek)Desítky studentů v oboře Hvězda uctily památku obětí komunistického režimu (foto Vojtěch Heřmánek)Vzpomínkový akt se konal pod hlavičkou Dne Příběhů bezpráví, který od roku 2011 každoročně v tento den pořádáme (dříve také pod názvem Proti ztrátě paměti).

  Ve čtvrtek 27. června, v Den památky obětí komunistického režimu, jsme publikovali na sociálních sítích krátké video, sestříhané z průběhu akce, s výzvou k oslavě blížícího se 30. výročí sametové revoluce a zdůrazněním, že jen slavit v současné chvíli nestačí:Desítky studentů v oboře Hvězda uctily památku obětí komunistického režimu (foto Vojtěch Heřmánek)
  „Vzdejme čest obětem komunistického režimu a těm, kteří mu vzdorovali. I díky nim žijeme v demokracii a jsme svobodní.
  Oslavme 30. výročí sametové revoluce. Jen slavit ale nestačí. Braňme demokracii. Právě teď.“