Lenka Dusilová společně s VJ Aeldrynem ze studia Lunchmeat připravují cyklus představení MONUMENT/UM, hudebně-obrazový benefiční projekt, kterým letos v létě podpoří krásné, ale také zchátralé památky – kostel, hrad, lázně a továrnu – v severních a západních Čechách.

  Monument/um, v jehož hlavní roli je památka, spojuje daný MONUMENT, MOMENT a UM, a vytváří tak jedinečný site specificzážitek. Lenka Dusilová a Aeldryn tak nabízejí unikátní pohled na vybrané památky a jejich životní příběh.

  Jablonec nad Nisou: Jablečné lázně (foto z projektového webu Monument/um)Monument/um bude mít formu komponovaného večera, kde nebude chybět krátká přednáška a dokument vztahující se k dané památce, který v těchto dnech natáčí ČT ArtZóna přímo pro projekt. Následovat bude samotné představení, kdy Lenka Dusilová svým hlasem, zvuky a hudebními krajinami a Aeldryn svou hrou se světlem, prostorem a organickými videokolážemi vyplní celý prostor objektu. „Monument/um přesahuje naši vlastní tvorbu, poutá nás k jednotlivým místům jejich příběhem a energií. Kromě samotné audiovizuální performance, která bude pokaždé jedinečná, tak navíc na moment splyneme s duchem památky a necháme ji, aby skrze nás promluvila,“ říká Aeldryn a dodává: „Prostory jsou velmi rozmanité, od sakrálních po technické, každý z nich tak osloví diváka jiným hlasem.“

  Horní Maršov: Fabrika Temný důl (foto z projektového webu Monument/um)Monument/um chce upozornit na neutěšený stav vybraných památek, objevovat a medializovat ty, které mají ambice být součástí společensko-kulturního života. Projekt chce apelovat na veřejnost, že starat se o památky je důležité. „Podporujeme spolky, instituce, města i jedince, kteří mají vizi a našli památce nový smysl, pokud ten původní ztratily,“ říká ředitelka a spoluautorka projektu Soňa Paleta. „Chceme lidem ukázat, že leckdy stačí otevřít oči, aby zjistili, že třeba i za jejich domem je objekt, který nabízí nečekané možnosti. A že změny mohou dosáhnout i oni.“

  Ostrov nad Ohří: Horní hrad Hauenštejn (foto z projektového webu Monument/um)Výjimečná představení se odehrají v druhé polovině letošních prázdnin na čtyřech místech v Sudetech. Ty nejenže odrážejí to, co chce Monument/um oživit, tedy památky, ale také dočasně zmrtvělá místa. Shodou okolností zde i myšlenka na sérii těchto představení vznikla, jak vzpomíná Lenka Dusilová: „V začátcích jsme hledali klíč k výběru památek a celému konceptu. Vzhledem k tomu, že jsem prožila větší část dětství v Karlových Varech a jeho krajinách a téma vykořeněnosti se nedohledatelně táhne mojí rodovou linií a hudební tvorbou, rozhodli jsme se usadit pilotní ročník právě na sudetských památkách.“

  Za projektem stojí šestinásobná držitelka ceny Anděl, výjimečná osobnost české hudební scény, hudební experimentátorka, skladatelka a zpěvačka s fenomenálním hlasem Lenka Dusilová, VJ Aeldryn, čelní představitel VJingu u nás a dlouholetý člen studia Lunchmeat a spolek APPLAUSE Projects z. s., jenž byl založen speciálně kvůli projektu.

  Koncept vznikl v roce 2015 v Duchcově pod vlivem emotivně silné akce, kdy Lenka Dusilová a Aeldryn společně vystoupili na podporu Reinerovy fresky. Tehdy se zrodil nápad uskutečnit cyklus představení, který by pomohl vícero památkám.


  Termíny, začátky a místa představení Monument/um:
  27. 7. | 20:30 Horní Vítkov – Chrastava – Kostel Navštívení Panny Marie
  3. 8. | 20:30 Ostrov nad Ohří – Horní hrad – Hauenštejn
  17. 8. | 20:00 Jablonec nad Nisou – Jablečné lázně
  24. 8. | 20:00 Horní Maršov – Fabrika Temný Důl

  Vstupenky na všechna představení jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketstream za 490 Kč včetně servisních poplatků. Výnos ze vstupného poputuje památkám na konkrétní účely. Kapacita je vzhledem k prostorům velmi omezena. Neváhejte proto s pořízením vstupenek na tento unikátní projekt, který svou koncepcí aspiruje na kulturní událost roku.


  Linky na předprodej:
  Společný:
  https://www.ticketstream.cz/vstupenky/monumentum-lenka-dusilova
  Jednotlivé:
  https://www.ticketstream.cz/tsp/ts1website/akce/monument-um-lenka-dusilova-vj-aeldryn-projekt-na-podporu-pamatek-126010
  https://www.ticketstream.cz/tsp/ts1website/akce/monument-um-lenka-dusilova-vj-aeldryn-projekt-na-podporu-pamatek-126016
  https://www.ticketstream.cz/tsp/ts1website/akce/monument-um-lenka-dusilova-vj-aeldryn-projekt-na-podporu-pamatek-126017
  https://www.ticketstream.cz/tsp/ts1website/akce/monument-um-lenka-dusilova-vj-aeldryn-projekt-na-podporu-pamatek-126018


  PODPORUJTE PAMÁTKY. POMOCT MŮŽETE I VY.
  Třeba už jen tím, že zveřejníte informace o projektu Monument/um.


  Generálním partnerem projektu Monument/um je firma Tondach. Dále projekt podporují ČEPS, Liberecky kraj, město Chrastava, dále ČT ArtZóna, Lunchmeat, Mailstep.

  Více info: www.monumentum.cz
  FB: www.facebook.com/MONUMENTUM.OFFICIAL/
  Instagram: www.instagram.com/monumentum2019/

  Autoři