Opět se mezi námi našli stateční jedinci nebo členové neohrožených skupin, kteří pro své sousedy hodlají dobrovolně připravit přátelské celodenní mecheche…

  Ulice bez opony

  Téma letošních slavností, které jednotlivé lokality mohou, ale nemusí zpracovat, zní Ulice bez opony a lehce evokuje pád železné opony po sametové revoluci před 30 lety. Opony díky Zažít město jinak padají i mezi obyvateli jedné ulice nebo čtvrti. Cílem sousedských slavností je už od samého začátku sbližovat sousedy a aktivizovat je k zájmu o jejich okolí. Bez opony v tomto ohledu znamená nejen bez domovních důvěrníků a uličních výborů, ale také bez předsudků. Ulice jako veřejný prostor pro všechny, ne uzavřený jen pro někoho. Ulice jako divadelní jeviště. Místo příběhů, problémů i radostí, před kterými bychom neměli zavírat oči, zatahovat oponu. Chceme vzdát hold 30 letům svobodného sousedství. Víc o tématu ZMJ, a také nejrůznější náměty a inspiraci, jak téma uchopit a naplnit, najdete na:
  https://zazitmestojinak.cz/13593/letosni-tema

  Udělejte si čas a zapojte se také! Anebo se alespoň přijďte 21. září 2019 podívat 🙂

  Sousedské slavnosti Zažít město jinak 2019 Náhled letošní grafiky (zatím jen plakátu) je tu! Nový vizuál pracuje s hesly, která odkazují na transparenty sametové revoluce. Autorem je opět Michal Veltruský a Jiří Mocek.

  Zažít město jinak (ZMJ) jsou sousedské slavnosti
  , jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé měst a jejich čtvrtí, ulic, nebo menších obcí.
  Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Jsou otevřené všem věkovým a zájmovým kategoriím.

  Proč se konají? Abychom jako obyvatelé měst vystoupili ze stereotypu vnímání veřejného prostoru a uvědomili si jeho hodnotu. Na slavnostech dostanou hlavní prostor místní obyvatelé, jejich nápady, um, dílny, hry, ale také místní podniky a organizace, kapely, divadelní soubory apod.

  Na ZMJ můžete poznat spousty zajímavých lidí ze svého okolí, naučit se od nich to, co umí, navázat či prohloubit místní spolupráci, poukázat na výhody zklidněných lokalit či místní kauzy nebo kultivovat vztahy mezi zájmovými skupinami (samosprávami, podnikateli a obyvateli).

  https://zazitmestojinak.cz