Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus vyrazili za krajany Srbska, do nejmenší české vesnice v oblasti Banátu.

  Brontosaři zahájili nový projekt turistického značení, které má podpořit rozvoj šetrného turistického ruchu v Banátu na pomezí Srbska a Rumunska

  Pomohli nejen s obnovou některých historických míst, ale také na dvanáct dní rozproudili život v obci, kde žijí potomci českých přistěhovalců z devatenáctého století.

  Brontosaři pomáhali v Banátu na pomezí Srbska a Rumunska Spolupráce Hnutí Brontosaurus s obcí České Selo a sousední Kruščicí pokračuje již sedmým rokem. Za tuto dobu vzniklo mezi místními lidmi a organizátory táborů silné pouto a velmi přátelské vztahy. Letos jsme ve spolupráci s Českou národní radou v Srbsku zahájili projekt na vybudování sítě turistických tras mezi místy obývanými krajany.

  Brontosaři pomáhali v Banátu na pomezí Srbska a Rumunska V Českém Selu dobrovolníci pomáhají s údržbou historické studně, obecních prostranství, hřbitova či křížků v okolí obce a vyvěšovali jsme zde také budky pro ohrožené ptactvo. V Kruščici přispěli Brontosauři k opravám krajanského domu z devatenáctého století, který bude sloužit jako muzeum a výstavní prostor. Pro místní děti jsme také uspořádali soutěžní odpoledne s ekohrami.

  Brontosaři zahájili nový projekt turistického značení, které má podpořit rozvoj šetrného turistického ruchu v Banátu na pomezí Srbska a Rumunska „Jsme moc spokojeni s tím, kolik práce mladí lidé z České republiky udělali pro naši obec,“ říká předseda České Besedy v Českém Selu Josef Bužek. „S Brontosaury spolupracujeme rádi. Vesnice na dvanáct dní ožije a na konci akce je vidět, kolik míst prokouklo a kolik se toho opravilo. Už teď se těšíme na setkání příští rok,“ dodává. „Hned je tu aspoň na čas veseleji,“ svěřuje se krajanka paní Sloupová. V obci totiž ubývá zejména mladých lidí, kteří se stěhují pryč za prací.

  Vedle dobrovolnické pomoci na akci nechybí společenské události – zpívání u ohně, přednášky, výlety… Dobrovolníci například také doplnili místní fotbalový klub, aby mohl sehrát několik utkání s okolními obcemi. „Je to skoro jako jet k babičce na venkov, s krajany jsme navázali opravdová přátelství,“ usmívá se pravidelná účastnice táborů Kristýna Hájková. „Určitě i díky tomu, že se nebojíme vzít do ruky rýč, hrábě či štětku,“ doplňuje Týna.

  Brontosaři zahájili nový projekt turistického značení, které má podpořit rozvoj šetrného turistického ruchu v Banátu na pomezí Srbska a Rumunska Letos Brontosauři zahájili nový projekt turistického značení, které má podpořit rozvoj šetrného turistického ruchu v krajanských obcích srbské části Banátu.
  Cílem je propojit obce Česko Selo a Kruštici s městem Bela Crkva a nakonec je provázat s krajanskými obcemi v sousedním Rumunsku.

  Hnutí Brontosaurus se věnuje dobrovolnictví pro přírodu, památky a lidi již čtyřicet pět let. Jeho členové letos již poosmé pomáhali také s rozvojem šetrné turistiky na Podkarpatské Rusi, kde se podařilo tisíce km turistických tras. V indickém Ladakhu v Malém Tibetu podporují dobrovolníci stavbu školy.

  V létě Hnutí Brontosaurus nabízí také desítky atraktivních akcí po celé České republice na hradech, zámcích, chráněných územích či stanicích pro handicapované živočichy. Na většinu akcí se lze stále hlásit.
  Zájemci informace najdou na webových stánkách www.brontosaurus.cz

  Fotky můžete omrknout na našem Facebooku na našem Facebooku.