Na zahájení dorazil dobrodruh Bear Grylls na laně a letka dronů tvořila světelnou show na obloze…

  Světové skautské Jamboree 2019 (foto Jan Pešek)

  Setkání pětačtyřiceti tisíců skautů a skautek z celého světa v Západní Virginii v USA odstartovalo v úterý 23. července večer (lokálního času) zahajovacím ceremoniálem.

  Kromě významných představitelů skautského hnutí došlo na přivítání všech zúčastněných zemí, hudební vystoupení i tichý ohňostroj v podobě obrazců tvořených osvětlenými drony.

  Nejméně sto padesát vlajek přinesli během zahajovacího ceremoniálu vlajkonoši a vlajkonošky z jednotlivých zúčastněných zemí. Na každou z nich čekala chvilka slávy, kdy zazněl název státu v angličtině a francouzštině. Během vystoupení zástupců pořádajících států se však mluvilo i španělsky, organizátorem světového setkání skautů je totiž vedle Spojených států amerických a Kanady i Mexiko.

  Craig Turpie, předseda Světového skautského výboru a představitel padesátimilionové Světové organizace skautského hnutí (WOSM), následně Jamboree oficiálně zahájil a skauty a skautky vyzval: „Podívejte se okolo sebe. Jaké neuvěřitelné celosvětové setkání! Přes všechny rozdíly nás spojuje něco opravdu výjimečného. Všichni jsme skauti. Pojďme na tomto Jamboree oslavit naši pestrost a ukázat světu, že je možné žít společně v míru a harmonii.”

  Dobrodruh a skaut Bear Grylls na zahájení Světového skautského Jamboree 2019 (foto Chuck Eaton) Dobrodružný vstup na pódium pak zvolil světoznámý expert na přežití a globální ambasador skautského hnutí Bear Grylls: mezi moderátory se snesl na laně. „Všichni jsme propojení – tímto skautským šátkem. Je to náš slib, že budeme prospěšní svému okolí a budeme vytvářet lepší svět,” zdůraznil. Skauty a skautky vyzval k laskavosti a službě pro druhé a připomenul jim, aby každému ukázali svého skautského ducha.

  Tichý ohňostroj na zahájení Světového skautského Jamboree 2019 (foto Ethan Livers) Slavnostní zahájení zakončily světlélkující drony, které na noční obloze vytvářely obrazce ilustrující program Jamboree, skautskou lilii nebo znak Světové organizace skautského hnutí.

  Světové skautské Jamboree 2019 (foto Jan Pešek) Během prvních dní Jamboree se na setkání již stačili objevit vzácní hosté, například vnuk zakladatele skautingu Roberta Baden-Powella Michael Baden Powell nebo senátoři ze státu Západní Virginie, Joe Manchin a Shelly Moore Capito. Senátory přivítala skupinka místních skautů a také skautky z České republiky – senátor Manchin se svěřil, že jeho předkové pocházeli z Ostravy.