Jižní Čechy jsou krajem s hlubokými lesy, se stříbrnými hladinami rybníků a pro vodáky nejpopulárnější řekou Vltavou. Příroda vždy nabízela místním obyvatelům bohaté zpestření jídelníčku.
  Jižní Čechy ve svých rybnících odrážejí spanilé stavby a okázalost šlechtických rodů. Hrady a zámky jsou ukázkou jejich mocného postavení. Nádherná renesanční sídla i kamenné hrady ukrývají umělecké klenoty nevyčíslitelné umělecké hodnoty.

  Tipy na jihočeské kratochvíle

  Třeboň (npu.cz) Pokud budete cestovat do jižních Čech, nesmíte vynechat zámek v Třeboni s trojím nádvořím, s arkádami a s rožmberskou renesanční dvořanskou světnicí, zdobenou freskami od malíře Tomáše Třebechovského. Poslední představitel mocného šlechtického rodu Rožmberků Petr Vok z Rožmberka, který byl známý svojí nákloností k něžnému pohlaví, zde vydechl naposledy 6. listopadu 1611. Se zámkem sousedí budova bývalého Augustiniánského kláštera s gotickou kaplí sv. Vincence. Díky zakladateli rybníků Jakubu Krčínovi ze Sedlčan se těšíme nejen o Vánocích na kapříka z Třeboně.
  O letošním již 22. ročníku 9. srpna (19.00 – 21.00 hod.) na vodnickém festivalu Čochtanova Třeboň se rozhodně nebudete nudit, na vlastní oči spatříte vodní víly, hastrmánky a rusalky.

  Zámek Kratochvíle (npu.cz) Máte-li dlouhou chvíli, tak se nudit nebudete na Kratochvíli. Renesanční klenot nechal postavit Vilém Vok z Rožmberka jako lovecký zámeček.

  Český Krumlov (npu.cz) Dominantou Jižních Čech na břehu Vltavy je státní hrad a zámek Český Krumlov, který je na seznamu chráněných památek UNESCO. Vilém z Rožmberka, bratr Petra Voka, nechal přestavět zámek italskými mistry na renesanční honosné sídlo. V roce 1601 byl Český Krumlov prodán Rudolfu II a nakonec zámek vlastnili Schwarzenbergové. Expozice hradního muzea je otevřena celoročně, vystoupat můžete na zámeckou věž s vyhlídkovým ochozem, prohlédnout si unikátní zámecké divadlo, expozici kovárny a konírny nabízející bohatou sbírku předmětů, kočárové a saňové zápřahy. V 18. století byl k zámku připojen park s rokokovým letohrádkem, skleníky, sochařskou výzdobou a rybníkem. Je místem, které přímo vybízí ke konání Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov a ke konání koncertů vážné hudby.

  Rožmberk (npu.cz) U Vltavy leží další krásný státní hrad – Rožmberk, nesoucí název kdysi mocného rodu Rožmberků. Petr Vok, který neměl dědice, postoupil hrad svému milovanému synovci Janu Zrinskému. Po třicetileté válce získal panství generál Karel Bonaventura Buquoye, v držení jeho potomků byl až do roku 1945. Při návštěvě překrásných zámeckých interiérů máte možnost si mimo jiné prohlédnout fotografie Jany Lábrové Rabenhauptové a Ireny Vodákové. Výstava zachycuje přípravu i samotné strhující představení Deadtown z Divadla Bratří Formanů, které je inspirováno příběhem divokého západu, kovboji, černobílými groteskami a kabaretem.

  Jindřichův Hradec (npu.cz) Zámek Jindřichův Hradec byl postaven nad soutokem řeky Nežárky a Hamerského potoka na počátku 13. stol. za Jindřicha Vítkovce a vystřídali se tam mocné rody pánů z Hradce, Slavatů a Černínů. Renesanční přestavba zámku byla svěřena italským architektům. Letohrádek v zahradě zdobí bohatá štuková výzdoba a pozoruhodná je i zámecká galerie s několika vzácnými originály. Na II. nádvoří bylo postaveno Adamovo stavení a v malé zahradě vznikl hudební Rondel. Černínové vlastnili zámek až do roku 1945. Nádherné loutky umístěné v dokonalých zmenšených interiérech od výtvarnice Stanislavy Stuchlé jsou stálou zámeckou expozicí.

  Vimperk (npu.cz) Starobylému rázu městečka Vimperk vévodí zámek, který byl opět v držení mocného rodu Rožmberků. Později koupili panství Novohradští z Kolovrat. Od Eggenbergů roku 1719 přechází do rukou Schwarzenbergů. Zámek byl ve vlastnictví několika institucí a v roce 2010 byl prohlášen národní kulturní památkou. Na zámku probíhá rekonstrukce a vy máte jedinečnou možnost poznat Dolní zámek a zámeckou zahradu na speciálním prohlídkovém okruhu.

  Zvíkov (npu.cz) K nejkrásnějším památkovým objektům u řeky Vltavy patří státní hrad Zvíkov. Zvíkov je původním královským hradem, pochází z počátku 13. století, leží na soutoku Vltavy a Otavy v lesnaté krajině. Zámecká kaple má nádhernou bohatou freskovou výzdobu. Prohlídku královského paláce doplňuje výstava Hrad Zvíkov v díle malířů, grafiků, samouků a dětí.

  Zlatá Koruna (npu.cz) Duchovní energii načerpáte v klášteře Zlatá Koruna, který nechal podle legendy založit Přemysl Otakar II. V jeho zdech se v křišťálové schránce uchovávala vzácná relikvie, trn z Kristovy koruny. V srpnu zde potěší milovníky křehké krásy květinové aranžmá s názvem Hořící srdce, o životě svatého Bernarda z Clairvaux.

  Již od pradávna na českých památkách zněla hudba. V srpnu se můžete těšit na Jihočeská intermezza – již druhý ročník koncertů pořádaných ve spolupráci s Jihočeskou filharmonií.

  V poslední prázdninový víkend si rozhodně nenechte ujít na všech našich památkách Hradozámeckou noc, která proběhne ze soboty 31. srpna na neděli 1. září.
  Více informací najdete na www.npu.cz a www.hradozameckanoc.czwww.hradozameckanoc.cz