Hodina H během letních prázdnin vysílá mládež a mladé lidi na mezinárodní projekty v rámci programu Erasmus+ do zahraničí.

  Další zajímavé projekty se konaly v Maďarsku a Rumunsku. Oba projekty popisují jeho účastníci.

  Jirka, Eliška, Nikča a já Gábina jsme se vrátili z dvoutýdenního projektu Save Nature for Safe Future, který se konal ve dnech 15. 7. – 30. 7. 2019 na úplném jihu Maďarska. Po čtyřhodinové jízdě z Budapeště jsme se ocitli ve velice izolovaném kempu, kde téměř ani nebyl signál, takže se nám naskytla osvěžující příležitost trochu si odpočinout od sociálních sítí a internetu celkově.

  Hodina H o prázdninách vysílá mladé lidi do zahraničí na mezinárodní projekty v rámci programu Erasmus+ (foto Hodina H)Po celou dobu projektu jsme byli rozdělení do čtyř workshopů – Photo, Video, DIY a Homemade cosmetics. Photo workshop byl velice povedený, všichni si ho moc chválili. V rámci workshopu se účastníci učili pracovat s profesionálními fotoaparáty a také měli za úkol vypracovat knihu rostlin, které rostou v blízkosti kempu. Ve video workshopu se naučili základy zpracování videí, také vytvořili krásná videa na ekologická témata. Do it yourself workshop byl dost zážitkový. Účastníci pracovali podél jezera na základech pro mola, také rybařili a zkoušeli si práci se dřevem. Poslední workshop, ve kterém jsem byla já, byl zaměřený na výrobu domácí kosmetiky a čisticích prostředků. Dozvěděli jsme se spoustu užitečných tipů a triků, vyrobili jsme několik produktů – můj nejoblíbenější je asi deodorant, který používám i teď po návratu domů a těším se, až si ho zkusím sama opět vyrobit.

  Hodina H o prázdninách vysílá mladé lidi do zahraničí na mezinárodní projekty v rámci programu Erasmus+ (foto Hodina H)Po celou dobu projektu jsme měli k dispozici kola, takže jsme mohli ve volném čase vyrazit na průzkum okolí, například k řece Drávě nebo do obchodu ve vesnici, někteří si dokonce udělali výlet na kolech do Chorvatska. Rozhodně to byly nezapomenutelné dva týdny plné zážitků, nových poznatků a hlavně přátelství s lidmi z různých koutů Evropy. Děkujeme Hodině H za tuto krásnou zkušenost.

  Na přelomu prázdnin vyslala Hodina H pět zástupců v rámci Erasmu+ na výměnný pobyt do Rumunska. Ve vesničce Milcoveni, ve které jakoby se zastavil čas, se společně se zástupci z Rumunska, Estonska, Německa a Severní Makedonie zúčastnili projektu Roma-rt, který byl zaměřený na romskou kulturu a problémy se začleněním Romů do většinové společnosti. Účastníci projektu se během workshopů seznámili s původem Romů jako etnika a jejich kultury, stereotypy, předsudky a sociálním vyloučením.

  občanské sdružení Hodina HKromě toho se také předposlední den projektu vydali do městečka Oravica do místního divadla, které je nejstarší v Rumunsku. Na závěr každého dne probíhaly mezinárodní večery, během kterých účastníci poznali kulturu ostatních národů a mohli ochutnat některé typické pochutiny.
  Více informací o Hodině H najdete na www.hodinah.cz nebo přímo v jejím sídle v Hrnčířské ulici 111 v Pelhřimově.