Vrtule se stěhuje! Již tuto sobotu to opět roztočíme! Makáme, spěcháme, kvaltujeme, aby dům plný her mohl uvítat první návštěvníky. Těšte se, bude to velkolepé!

  Vrtule – svět her a poznání se stěhuje do krásných prostor bývalé krásenské radniceValmezská Vrtule zahajuje 30. listopadu 2019 v 15 hodin v novém – v krásenské radnici Vrtule – Svět her a poznání se v současné chvíli stěhuje do krásných prostor bývalé krásenské radnice – Masarykova 90. Postupně nové prostory zabydlujeme, vybavujeme, upravujeme již dříve vzniklé herní prvky a vytváříme nové.
  Znovuotevření Vrtule proběhne 30. listopadu 2019 v 15 hodin.

  Valmezská Vrtule v krásenské radnici – úklid a obnova herních prvkůValmezská Vrtule v krásenské radnici – úklid a obnova herních prvků Poté bude otevřeno šest dní v týdnu, pondělí až sobota od 14:00 do 18:00.

  Dvě uplynulé soboty jsme věnovali velkému úklidu Vrtule. Podkrovní místnost je nachystána pro obří postel, okna jsou vypulírovaná, krtkovo bludiště vyleštěno. Obrovské díky všem za pomoc!

  Nepřetržitě pracujeme na nových herních prvcích a zútulnění Vrtule, aby vše bylo připraveno na její znovuotevření.
  Valmezská Vrtule v krásenské radnici – díky podpoře města Valašské Meziříčí se opravila i venkovní fasádaValmezská Vrtule v krásenské radnici – díky podpoře města Valašské Meziříčí se opravila i venkovní fasádaA nejen to. Díky podpoře města Valašské Meziříčí se opravila i venkovní fasáda. Díky za dobrou práci zedníkovi Jendovi a malíři Plejdovi.

  Vrtule – svět her a poznání
  Valmezská Vrtule v krásenské radnici – obnova herních prvkůPůsobí ve Valašském Meziříčí již patnáct let. Postupně se z jedné místnosti rozrůstala a rozšiřovala. Dlouhá léta sídlila poblíž náměstí nad kavárnou Mamulka ve Valašském Meziříčí.
  Valmezská Vrtule v krásenské radnici – obnova herních prvkůTradičně nabízí, a po znovuotevření opět nabídne, odpolední vyžití pro nejširší veřejnost díky desítkám společenských her, mnoha záludným hlavolamům, několika velkým postřehovým hrám. Nejmenší děti láká obří „Krtkovo bludiště“, větší zase expozice „Kdo neviděl, neuvěří“, nebo hravá výstava „Evropou křížem krážem“, jež formou několika samostatných her představuje náš kontinent. Originální hry a hračky budou k zakoupení také ve Vrtulí hračkárně.

  Herna deskových her
  Vrtule – svět her a poznání, cinkohraHra to je prastarý zábavný způsob učení se novým zdatnostem, vědomostem, dovednostem.
  Vrtule – svět her a poznání, tajemná věž Vydejte se na dobrodružnou výpravu deštným pralesem, zamrzlou Aljašku či opuštěný ostrov v Tichomoří. Postavte fantastické město, odhalte tajného agenta, oblafněte své kamarády. Nabízíme hry ze všech kontinentů, dob a kultur. Máme hry vědomostní, strategické, logické, postřehové, kooperativní i blafovací. Vybrat si můžete z více než stovky her a hlavolamů.
  Zkrátka kdo přijde, ten hraje!

  Krtkovo bludiště
  Vrtule – svět her a poznání: Krtkovo bludiště Tajemná zákoutí, tmavé průchody, slepé uličky. Spleť chodeb obytných či okružních. Blikající světlo baterky osvětlující jen nejbližší okolí. To je krtkův příbytek.
  Přijměte pozvání do tajemného krtčího světa a vydejte se na dobrodružnou cestu podzemními chodbami.

  Expozice „Kdo neviděl, neuvěří!“
  Vrtule – svět her a poznání, z expozice „Kdo neviděl, neuvěří!“ V našem kraji jedinečná, expozice zábavně naučných předmětů, zaměřených na různé optické i fyzikální jevy. Součástí jsou zakřivená zrcadla, zrcadlová komnata, pohyblivé obrázky upomínající na počátky filmové tvorby, a také množství optických klamů a iluzí prozrazujících nedokonalost našeho vnímání.


  Zlaté šípy
  Turistický oddíl mládeže Zlaté šípy, jímž od jeho vzniku (1968) prošlo na dva tisíce dívek a chlapců z Valašského Meziříčí a okolí. V současnosti se do činnosti zapojuje devadesát dětí ve věku od 7 do 15 let, spolu s instruktory a vedoucími má 110 členů.
  Hlavní náplní činnosti oddílu je turistika a táboření, jednodenní i vícedenní výpravy do přírody a měst v České republice i zahraničí – pěšky, na kole, lodích… Členové hrají dobrodružné i odpočinkové hry, zdokonalují se v tábornických dovednostech a rozvíjejí naše znalosti o přírodě. Nezanedbávají ani sportování a kulturu.
  Oddíl je členem Asociace Turistických oddílů mládeže ČR.
  Pod záštitou oddílu funguje Vrtule – Svět her a poznání, určená milovníkům společenských her a hlavolamů.

  Bývalá krásenská radnice
  Vrtule – svět her a poznání se stěhuje do krásných prostor bývalé krásenské radnice je krásná renesanční stavba z r. 1580. Pro účely radnice byla upravena v roce 1765, kdy bylo přistavěno 1. patro a altán se schodištěm. Na altánu je umístěn znak městečka Krásna, znak Žerotínů a nápisová deska z roku 1566. Zajímavostí je ve výklenku v průčelí radnice dřevěná plastika Valašské madony od sochaře Ambrože Špetíka, který své dílo pronajímal městu za symbolický jeden rohlík ročně.

  (Autory herních prvků ve Vrtuli jsou vesměs pánové Ivo Skoček a Jiří Palát, dlouholetí vedoucí Zlatých šípů, pozn. red.)