Docela příjemné počasí, na startu davy lidí – přesně spočítáno jich bylo 630… a mezi všemi dobrá nálada. Tak by se dal stručně popsat letošní 52. ročník našeho tradičního novoročního pochodu Tříkrálová Okoř.

  Tříkrálový pochod na Okoř 2020 (A-TOM) Tradiční bylo vše – oblíbený sokolník se svými dravci na Okoři, tentokrát s rarohem, výrem velkým a dalšími, výborné občerstvení u kapličky v Číčovicích, upovídaný vévoda se svými věrnými šermíři v cíli na zámečku v Roztokách a samozřejmě nezbytní tři králové, tentokrát i s účastí nejmenších členů oddílu Kulíšci. Cestou si pochodníci, také tradičně, mohli potrápit mozkové závity při řešení kvízu Matus, který jim opět nabídl zvídavé otázky. Ceny za úspěšné vyřešení je čekaly v cíli.

  Tříkrálový pochod na Okoř 2020 (A-TOM) Tříkrálový pochod na Okoř 2020 - u kaple Nalezení sv. Kříže v Číčovicích Tradicí se dá nazvat i skutečnost, že se pokaždé stane něco zajímavého, zapamatovatelného. Každoročně vídáme v cíli spoustu známých tváří, jsou to ti, kteří si už vyšlápnutí do toho dalšího roku neumí jinak představit. A noví přibývají leckdy kuriózním způsobem – letos například se manželé, bydlící v Praze, podivovali nad srocením lidí blízko jejich domu…pán se podíval na internet, co se děje a ejhle! jakási Tříkrálová Okoř, že bychom si vyšlápli? A vpodvečer jsme je s ostatními vítali v cíli na zámečku v Roztokách…

  Tříkrálový pochod na Okoř 2020 (A-TOM) Tříkrálový pochod na Okoř 2020 (A-TOM) A nemohu nezmínit jednu z nejstarších účastnic, pětaosmdesátiletou paní z Prahy 5, která, přestože už trasu jít nemůže, nechala se svým zetěm dovézt do cíle v zámečku, aby nám osobně popřála hodně štěstí v Novém roce. Pochod byl prostě její každoroční tradice.

  Takže když jsem u těch tradic – vy, kteří jste náš pochod ještě nezkusili, co takhle nová oddílová…tradice? Každý rok s tomíky na Okoř? Nu, pokud vás tam uvidíme, budeme rádi.

  Všem přejeme šťastné vykročení do roku 2020 !

  Za roztocké Sviště a Kulíšky
  Jindra Zoufalá

  P.S.: Pochod v roce 2021 je naplánován na sobotu 9. ledna.


  MaTuS – název se traduje už od začátku, kdoví proč, ale držíme se ho, z nostalgie nejspíš. Znamená Malé turistické Sázení, přestože vlastně o sázení nejde… Tady je jedna z kvízových otázek:

  Víte, jak se správně nazývá náš novoroční pochod?
  a) Pochod za Třemi králi
  b) Tříkrálový novoroční
  c) Tříkrálová Okoř
  d) Pochod Tří králů

  A pro zvídavé čtenáře ještě malé upřesnění:

  Pan sokolník se jmenuje Milan Straka a je ze sdružení Falconia.

  Hrad Okoř: od třicetileté války zřícenina renesančního hradu se zbytky hranolové věže, paláce a gotické kaple. Zřícenina je oblíbeným cílem výletníků. V létě se v podhradí pořádají hudební festivaly.

  Osmiboká barokní kaple v Číčovicích se jmenuje kaple Nalezení sv. Kříže.

  Sv. Juliána: Rozcestí u kříže svaté Juliány na trojmezí Prahy-Přední Kopaniny, Statenic a Tuchoměřic (kříž podle map spadá do území Přední Kopaniny). Podle legendy tam ve 13. století okořský vladyka Sukorád dostihl a zabil prchající dvojici, svou dceru Juliánu a jejího milence a osvoboditele, mlynářského syna Vnislava, a ti jsou tam pohřbeni.
  https://www.outuchomerice.cz/zivot-v-obci/tipy-na-vylet-1/

  Zámeček v Roztokách: dvoupatrový renesanční zámek kruhového půdorysu s arkádovým ochozem na místě starší vodní tvrze, sídlí v něm Středočeské muzeum.
  https://www.muzeum-roztoky.cz/