O Vánocích 2019 proběhlo další soutěžní kolo Živé zahrady (www.zivazahrada.cz).

  Toto dlouhodobé pozorování divokých zvířat na zahradách odhalilo, že kromě kosa černého mizí ze zahrad další dříve běžný obyvatel – zvonek zelený. Počet zahrad, na kterých byl zvonek pozorován, se snížil od roku 2011 o cca 40 %.

  Vánoční kolo Živé zahrady 2019 potvrdilo již dříve zveřejněnou informaci o tom, že nejběžnější zahradní pták – kos černý – již není nejběžnější. Před rokem 2018 se vyskytoval na cca 95 % zahrad, v zimě 2019 to však bylo pouze na 77 % a toto číslo potvrzují i předběžné výsledky ze zimy 2019. Statistiky Živé zahrady zaznamenaly i extrémně nízký výskyt zvonka zeleného. Byl pouze na 41 % zahrad. Zvonek přitom nepoklesl skokově tak, jako tomu bylo v roce 2018 u kosa, nýbrž jde o setrvalý pokles. V roce 2011 se vyskytoval na 68 % zahrad, o pět let později na 55 % a nyní už jen na 41 % zahrad. Nejběžnějším ptačím druhem, jehož výskyt se pohybuje kolem 90 zahrad ze sta, je sýkora koňadra.

  Další kolo Živé zahrady, kterou organizuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP), proběhne o čtvrtém květnovém víkendu a bude tradičně zaměřené i na jiné druhy a skupiny živočichů, než jsou ptáci. Přihlášky zahrad do soutěže jsou ZDE. Zájemci o ptáky se však už brzo mohou zúčastnit druhého ročníku akce Ptačí hodinka, kterou ve dnech 10. až 12. ledna 2020 pořádá Česká společnost ornitologická www.ptacihodinka.birdlife.cz

  Graf ČSOPDlouhodobá pozorování přírody jednotnou metodikou v masovém měřítku, a tedy s využitím nadšené laické veřejnosti (občanská věda), běžně v celém světě přinášejí velmi zajímavá data. Program Živá zahrada poskytuje takové unikátní údaje o výskytech běžných živočišných druhů na zahradách už od roku 2004, kdy ho ČSOP odstartoval. Přitom občanská věda samozřejmě není primárním cílem Živé zahrady. Tím je podpora biodiverzity v našem nejbližším okolí a ve spolupráci s veřejností.

  Přečtěte si také:
  http://www.adam.cz/clanek-2019120021-ubyvaji-kosi-aneb-k-cemu-je-nam-jpsp-a-lsd.html