Vláda začátkem prosince 2019 schválila a k diskusi do Poslanecké sněmovny poslala dlouho připravovaný návrh nového zákona o odpadech.

    Nová legislativa by podle celoevropské shody měla zajistit, aby evropské země používaly odpady především jako druhotné suroviny. Vláda však navrhuje zahrabávat na skládky snadno kompostovatelné odpady ještě dalších deset let. V celé Evropské unii je přitom již 20 let zakázáno ukládat na skládky odpady bez předchozí úpravy a Česko za to hrozí každý rok sankce ve výši přes 60 mil. Kč.

    Návrh zákona o odpadech přináší zvýšení skládkovacích poplatků a zahrnuje motivační slevu pro obce, které budou zvyšovat třídění. V rozporu s evropskými předpisy však navrhuje pokračovat ve skládkování recyklovatelných a kompostovatelných odpadů do roku 2030. Každoročně skončí na skládkách až 2,5 milionů tun odpadů, z toho až milion tun je snadno kompostovatelných.

    Podle vládního návrhu tak má na skládkách skončit zbytečně navíc asi 10 milionů tun odpadů…

    Celý text:
    http://www.hnutiduha.cz/aktualne/skandal-vlada-odmitla-kompostovat-bioodpad-misto-toho-se-bude-dal-skladkovat-az-do-roku