Prvenství v devátém ročníku ankety míří do Středočeského kraje. Historická alej, kterou tvoří lípy, jilmy a javory, si získala přízeň 731 hlasujících. Arnika k vítězné aleji na jaře umístí pamětní ceduli.

  „V devátém ročníku soutěžilo rekordních 96 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, kterým svůj hlas poslalo více než 7,5 tisíce lidí. Jsme nadšeni, že rok od roku počet nominovaných alejí stoupá. Je vidět, že lidé mají o aleje zájem a na krásná zákoutí naší krajiny jsou patřičně hrdí,” říká Karolina Kostićová z Arniky.

  Alejí roku 2019 se stala památná alej u Rakovnického potoka Alej u Rakovnického potoka tvoří 540 stromů a s délkou 3,7 km je nejdelší alejí památných stromů v České republice. Vysázená byla začátkem 20. století za účelem zpevnění břehů potoka a ochraně před ničivými povodněmi. Pro Rakovník je významným přírodním prvkem a historickou památkou, proto ji městský úřad v roce 2003 vyhlásil památnou alejí. Autor vítězné nominace získá let balonem od LuckyBalon.

  Více o památné aleji u Rakovnického potoka: https://www.alejroku.cz/2019/pamatna-alej-u-rakovnickeho-potoka

  Celkové pořadí hlasování v anketě Alej roku 2019 https://alejroku.cz/2019/vysledky-2019

  Pro ty, kteří nominovali 14 regionálních vítězek, máme: – vstupenky do botanických zahrad po celé České republice
  – knihy o památných stromech z nakladatelství Marie Holečkové
  – poukazy na fotoslužby od FotoŠkoda
  – biočaje Sonnentor a vstupenky do bylinkového ráje v Čejkovicích
  – biomošty od Ovocnářské farmy Kareš Ostroměř
  – domácí marmelády od Perfectly Delicious
  – svíčky z včelího vosku z rodinné farmy Koudelkův med

  „Vítězným alejím gratulujeme. Všem alejím a stromořadím v naší krajině přejeme stovky let příjemného života s námi, lidmi,“ říká Marcela Klemensová z Arniky.

  Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Lidé objevují nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorňují na ta, kterým hrozí zánik, a představují mladé aleje, které společně vysázeli.

  https://alejroku.cz/2019/vysledky-2019

  www.arnika.org