Po 25 letech činnosti, kdy pomohla více než deseti tisícům zvířat v nouzi a najezdila za jejich záchranou stovky tisíc kilometrů, bude muset záchranná stanice Falco zřejmě skončit.

  Ústecký kraj, z jehož dotace je stanice z velké části financována, chce letos veškeré dotace zrušit. Stanice má tak bez podpory kraje pro letošek zajištěné pokrytí jen necelé třetiny nejnutnějších nákladů.

  Záchranná stanice Falco přijímá volně žijící zvířata z téměř celého Ústeckého kraje, z území o rozloze více než 5 000 kilometrů čtverečních. Ročně zajistí pomoc téměř tisícovce zvířat (944 v roce 2019). Třeba jen netopýrů, ke kterým záchranáři vyjížděli na žádost zoufalých lidí, jimž zalétli do bytů, kanceláří, ale třeba i nemocnic, evidovala stanice Falco loni přes 200. Mezi časté pacienty patřili také ježci nebo mláďata ptáků. Mezi velmi náročné případy lze počítat třeba odchyty labutí a kachen se zraněními po zamotání do rybářských vlasců s uvízlými háčky. Do stanice Falco se dostávají ale i vzácní pacienti, jako sokol stěhovavý, jeřáb popelavý, luňáci, chřástalové či sluky.

  Přesto, že úspory pomalu docházejí, stanice již za letošní rok přijala téměř 100 zvířat v nouzi. „I v této těžké době (myšlena koronavirová pandemie) zůstává provoz stanice nepřerušen. Přece ty zvířata nenecháme uhynout,“ vysvětluje aktuální situaci Jana Tomšovská z Falca. Jak si ale poradí, až peníze dojdou, neví. „Jestli se nám nepodaří sehnat peníze na provoz, budeme muset vyhlásit bankrot,“ dodává s povzdechem Jana Tomšovská.

  Zrušení ústeckého grantu citelně zasáhne také záchrannou stanici při Zooparku v Chomutově. Ten je však financován z více zdrojů, a tak pro něj není absence peněz z kraje likvidační.
  Prosím, apelujte na Ústecký kraj, ať práci záchranné stanice Falco podpoří!

  Zvíře v nouzi - logoFalco můžete podpořit i vy! Každá koruna pomůže zachránit zraněné zvíře či opuštěné mládě. Dar pro stanici Falco lze zaslat na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22/0800, var. symbol platby pro FALCO je 3702.

  #kor onavirus