Kvůli koronavirové krizi proběhnou oslavy letos experimentálně v online prostředí a zapojí se do nich umělci z Česka, Slovenska i USA.

  V uplynulých pěti letech jsme byli zvyklí slavit tento náš svátek společně – užili jsme si výstavy, koncerty, setkání, diskuse, divadla, jízdy hudebními tramvajemi a na závěr vždy i slavnostní galavečer. Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020, už pošesté v režii Ara Art, pochopitelně na programu jsou. Asi ale tušíte, že tentokrát nedokážeme zařídit, aby proběhly v termínu, který je jim určen – tedy 8. dubna a v několika dnech okolo.

  Kdo nás ale zná, ten ví, že se tak snadno nevzdáváme.Nesmíříme se jen tak s tím, že bychom na začátku dubna byli bez vás a vy bez nás. Proto jsme naplánovali oslavy Mezinárodního dne Romů tak, abychom si je všichni mohli užít z bezpečí svých domovů.

  Plakát Ara ArtVe středu 8. dubna v 19 hodin vás tedy zveme do vašich obývacích pokojů, kuchyní, nebo kamkoli, kde máte obrazovku počítače s připojením k internetu. Na facebookové stránce Ara Art narazíte na živé vysílání a společně s námi oslavíte náš Den Romů u galavečera, který jsme nazvali „Z obýváku do obýváku“.

  Ano, přátelé, budete spolu s námi svědky první experimentální oslavy Mezinárodního dne Romů. Z moderátorského stanoviště v mém bytě se budeme živě přepojovat do obýváků, kuchyní, či prostě domácností našich hostů – umělců, muzikantů a dalších romských osobností – ne jenom těch, které žijí v Čechách!

  Dávno před tím, než jsme věděli, co naši společnost a celý svět čeká, jsme za téma letošních oslav zvolili prohlášení „Všichni jsme Romové“. Chtěli jsme tak poukázat na nutnost solidarity, vzájemnosti, pochopení a potřebu hledání cest ke sjednocení i ve chvílích, kdy to není jednoduché. Nečekaná situace, do níž jsme se dostali, nám v tomto ohledu takzvaně hraje do karet. Právě teď, více než kdy jindy, pociťujeme, že jsme všichni na jedné lodi, že jsme v tom všichni spolu, a že společně čelíme ohrožení, které nezná barvy pleti, původ, ani míru bohatství. A jedině společně to také můžeme zvládnout. Berme to jako příležitost naučit se vše, co nám tento výjimečný stav věcí nabízí.

  Co vám tedy můžeme slíbit stran nadcházejících oslav? Že uděláme maximum pro to, abychom si společně užili spoustu zábavy a důstojně oslavili Den Romů. Co naopak slíbit nemůžeme? Technickou dokonalost vysílání, bezchybný přenos, nebo bezchybnost našeho improvizovaného scénáře. Spoléháme se ale na vaši velkorysost, shovívavost a vůli být spolu i přes to, že to zrovna teď situace neumožňuje.

  A na závěr ještě jedno ujištění: O skutečné živé oslavy našeho Dne samozřejmě nepřijdeme. Díky spolupráci s divadlem Archa a díky ochotě jeho zaměstnanců jsme už teď rezervovali podzimní termín, na nějž živé oslavy přesouváme – bude to 5. listopadu. Kdo z vás uhádne, proč jsme vybrali právě toto datum, napište nám to jako soukromou zprávu na Facebooku. V rámci on-line galavečera „Z obýváku do obýváku“ vylosujeme ze správných odpovědí jednu, jejíž autor získá vstupenky zdarma na podzimní Gala – Live pro sebe a celou svou rodinu.

  Romale, zůstaňte zdraví a nezapomeňte: ve středu 8. dubna ve 19 hod jsme s vámi. A VY BUĎTE S NÁMI.


  Mezinárodní den Romů
  Oslavy Mezinárodního dne Romů na celém světě připadají na 8. dubna. Ačkoli byl Mezinárodní den Romů stanoven už v roce 1971, slaví se teprve od roku 1990. Jedním z cílů oslav, které od roku 2015 pořádá Ara Art, z.s., je dostat do povědomí široké veřejnosti romskou kulturu a problémy, kterým ve 21. století Romové čelí. Související odkazy: www.araart.cz a www.mezinarodnidenromu.cz.


  #koronavirus