Starší členové organizací dětí mládeže se ihned zapojili do služby společnosti. Mnozí začali vyrábět a rozdělovat roušky v místech bydliště či začali organizovat jejich distribuci.

  Dochází také k propojování spolků s organizacemi seniorskými nebo s poskytovateli sociálních služeb. V praxi to znamená zajišťování nákupů potravin, léků, drogerie, distribuce dezinfekce a roušek. Tam je častá spolupráce s obcemi, které zajišťují větší odběry přímo od výrobců.
  Zajímavé je i zapojení 3D tiskáren, kdy mladí lidé tisknou ochranné pomůcky, jako jsou štíty nebo respirátory. Ty pak slouží lidem v první linii: prodavačům, hasičům, lékařům, lékárníkům, záchranářům. Ti všichni marně čekali na dodávky od státu nebo kraje.

  Tábornické organizace se zapojily do sbírky použitého vybavení pro bezdomovce. Cílem bylo sesbírat spacáky, karimatky a stany – proto, aby mohlo být zbudováno přechodné ubytování, které by zabránilo roznášení viru po městech.

  Ti členové našich spolků, kteří studují medicínu, pomáhají jako dobrovolníci na příjmech nemocnic či jezdí se sanitkou odebírat vzorky do „terénu“.


  Junák – český skaut

  Skautky a skauti po celém Česku šijí a distribuují roušky, míchají dezinfekci, nakupují seniorům potraviny nebo léky, donáší hotová jídla, organizují logistiku a call-centra pro přijímání poptávek pomoci.
  • V Praze jsou skautští dobrovolníci zapojeni do www.pomahamepraze.cz (organizuje ČČK, Život 90, magistrát).
  • Skautské oddíly a střediska ze zapojují do pomoci ve svých obcích, mapu všech lokálních inciativ najdete na www.skaut.cz/mapapomoci
  • Celorepublikově se mohou jako jednotlivci zapojit do systému www.skautskapomoc.cz propojeného s Linkou seniorů organizace Elpida: Linka přijímá poptávky od seniorů, zadává je do on-line systému a dobrovolníci se přihlašují k jejich splnění. V systému je aktuálně již přes 500 dobrovolníků a dobrovolnic.
  • Skauti ze Ždáru už vytiskli na 3D tiskárnách stovky ochranných štítů (nejen) pro zdravotníky.
  https://www.facebook.com/43vpr/photos/a.165655351753/10159532381011754/?type=3&theater

  Pionýr

  Pionýři po celé republice šijí a roznášejí roušky, pomáhají s nákupy seniorům. V mnoha případech se zapojili do pomoci obcím a městům, s tím, s čím je právě potřeba.
  http://www.adam.cz/clanek-2020040041-pionyrsky-zavod-s-casem.html
  • PS Údolí Slunce Hamry na Sázavou šije roušky a pravidelně nakupuje seniorům.
  • PS Paskov roznáší do všech schránek ve městě, šije roušky a roznáší je potřebným – především seniorům.
  • PS Zborovice šije roušky ve velkém. Nejdříve z toho, co bylo po ruce a teď z pionýrské látky, kterou jim věnovalo ústředí Pionýra.
  • PS Hrádek se zapojila šití roušek, pomáhá s nákupem a donáškou pro seniory. Poskytuje seniorům psychickou podporu po telefonu. • PS M. Očadlíka Holešov se zapojila mimo jiné do šití roušek, které předává na městskou policii. http://www.holesov.pionyr.cz/ruzne/aktivity-v-dobe-nouzoveho-stavu/

  Asociace TOM

  Tomíci pomáhají šitím roušek po celém Česku, posílají potřebným materiál – ústředí tomíků zareagovalo na výzvu Centra sociálních služeb Praha a darovalo stan, několik spacáků a karimatek pro bezdomovce. Pravidelně informují své členy o místech, kde je možnost podat pomocnou ruku.
  • Tomíci z Mikulášovic pomáhají s výrobou provizorních textilních roušek pro občany svého města. V prostorách městské knihovny připravují materiál pro výrobu, stříhání, žehlí, skládají a balí roušky.
  • TOM Dakoti stříhají, šijí, rozváží stovky roušek. Ve spojení s Technickou univerzitou v Liberci šijí i jejich standardizované roušky, do nichž je možné vkládat nanofiltry. Tuto pomoc uvítala Nemocnice s poliklinikou České Lípě.
  • TOM Chippewa, od Kravař, Stružnici přes Lípu, Dobranov až po Sloup s Borem, rovněž vyrobil již stovky roušek a rozváží je po celém kraji, pro nemocnice i pro občany.
  • TOM 3511 Vltavský paprsek a KČT Kralupy poskytli 10 karimatek, spacák a stan pro vybudování stanového městečka na Císařské louce pro chudé lidi bez domova se zaměřením na seniory.

  SDH ČMS – Mladí hasiči

  Jen těžko byste našli město, obec nebo vesničku, kde by dobrovolní hasiči nepomáhali. Velcí, i ti menší.
  • Hasiči z Vědomic pomáhali obci při rozvozu desinfekce pro občany.
  • Pardubický kraj zajistil desinfekci pro obce, rozvoz zajistili dobrovolní hasiči.
  • Hasiči Kostomlaty pod Milešovkou šijí o sto šest roušky. Darují je do nemocnic nebo sociálním službám.

  Liga lesní moudrosti

  Ať už se jedná o pomoc plynoucí ze zaměstnání nebo o dobrovolnickou aktivitu, i lidé z Ligy lesní moudrosti bojují proti pandemii.
  • Robert Zika z kmene Tussilago: „Pracuju na infolince pomoci občanům. Dnes jsem vyřídil 48 dotazů na nejrůznější témata související s koronavirem, včetně několika seniorů. Kontaktují nás přes linku 1212.“
  • Alžběta Suská – Ičunk ši jako dobrovolnice v nemocnici v Hustopečích měří na příjmu teploty.
  • Drtivá většina z náčelnictva kmene Kruh se zapojuje do různých dobrovolnických aktivit, ať už do šití roušek, roznosu jídel či asistování. Jonáš Paleček, který je druhým rokem studentem medicíny, jezdí se sanitkou a odebírá klinické vzorky potenciálně infikovaných lidí.
  • Ablákela, náčelník Činčapi Wakhan He z Mníšku pod Brdy, jejich členové se zaobírají hlavně šitím roušek všech barev a tvarů.
  Není tomu ani jinak ve Wanagi Oyate, kde u Yučikaly a Lesničky vystřídalo počáteční šití roušek nynější šití návleků na infekční oddělení do čáslavské nemocnice.
  Ostošest šije i Radka Kopřivová ze Strážců údolí.

  Hodina H

  Dobrovolníci z Hodiny H se zapojili do šití a distribuce roušek, nákupů seniorům a dalších aktivit. http://www.adam.cz/clanek-2020030117-rousko-vrata-seniorpoint-pelhrimov-a-hodina-h-pomahaji.html

  Kolpingovo dílo

  Střední škola gastronomická Adolpha Kolpinga ve Žďáru nad Sázavou má 3D tiskárnu, pomocí níž vyrábí komponenty na ochranné štíty pro lékaře. K iniciativě se připojily i další spolky ve městě. http://www.adam.cz/clanek-2020030108-kolpingovo-dilo-a-zdarsky-3d-tisk-v-boji-proti-koronaviru.html

  Klub Pathfinder

  Pathfindeři pomáhají s Adrou nebo nabízejí spoustu aktivit pro péči o ducha. http://www.pathfinder.cz/

  6x z YMCA

  • Každý den se můžete připojit k mezinárodní modlitbě ymkařů – 7 dní v týdnu od půl desáté přes Zoom: https://zoom.us/j/686050463
  • hned od prvních dnů se šijí ROUŠKY. Od Plzně přes Podivín, Jindřichův Hradec až po Olomouc – v ymkařských kancelářích i domácnostech se šicí stroje nezastaví.
  • TenSing Pelhřimov představil VIRTUÁLNÍ STUDIO, ve kterém se do zpěvu společné písně můžete zapojit i vy! Stačí doma nazpívat svůj part a poslat ke společnému zmixování! https://youtu.be/F6mZeqlUErw
  • ymkaři z YMCA Praha se nenechali zaskočit omezením pohybu a do akce UKLIĎME ČESKO se zapojili i tak – samostatně jako jednotlivci a s rouškami…
  • YMCA Plzeň se kromě online aktivit (fb skupina pro lidi v karanténě, celosvětové YMCA Bible studies) zapojila do DISTRIBUCE JÍDLA potřebným z potravinové banky
  • YMCA Podivín PŮJČUJE NOTEBOOKY místním dětem, které nemají přístup k internetu – a také jim tiskne materiály do školy

  #koronavirus

  Autor