Během pouhých dvou týdnů vytvořili skauti aplikaci Virtuální klubovna, díky které se mohou celé oddíly scházet i v době koronavirové krize.

    Virtuální klubovna umožňuje skautským vedoucím připravovat interaktivní schůzky, komunikovat se skauty a skautkami z oddílu, nebo jim zadávat rozličné úkoly a výzvy. Tvůrci chtějí pomoci skautským oddílům po celém světě, už týden po spuštění provozu bylo založena stovka virtuálních kluboven v Česku, Evropě i Asii.

    Ostravští skauti naprogramovali Virtuální klubovnu pro on-line setkání, zájem je i v zahraničí „Při tvorbě Virtuální klubovny jsme vycházeli z vlastních zkušeností skautských vedoucích. Na stávajících on-line nástrojích nám vadilo, že je s nimi složité realizovat některé běžné prvky skautského programu, jako jsou například šifry nebo práce s mapou,” vysvětluje jeden z autorů aplikace Ondřej Běnek. „Chtěli jsme také, aby byla aplikace intiutivní a přístupná i pro mladší kluky a holky a aby měli možnost komunikovat spolu v prostředí, kde na ně neútočí žádné reklamy,” dodává Běnek.

    Vedoucí může ve Virtuální klubovně jednoduše přichystat celou skautskou schůzku. Kluci a holky, kteří se pak on-line setkání účastní, si pak mohou vyzkoušet luštit šifru nebo třeba vyplnit kvíz – narozdíl od jiných on-line nástrojů ale ve Virtuální klubovně vidí jejich odpovědi jen vedoucí a ne ostatní děti. Aplikace poskytuje také možnost zadávat klukům a holkám dlouhodobější úkoly a výzvy.

    Běžná skautská činnnost je pozastavena v mnoha zemích světa, tvůrci Virtuální klubovny proto od začátku počítali s tím, že ji nabídnou i do zahraničí. Oslovili proto jak evropskou zastřešující skautskou organizaci, tak padesátimilionovou Světovou organizaci skautského hnutí a aplikaci vytvořili i v angličtině.

    Za týden od spuštění si Virtuální klubovnu vytvořili skauti z Česka, Belgie, Lucemburska i Malajsie.
    Aplikaci skauti nabízejí i jiným mládežnickým spolkům, jako jsou například turistické oddíly.

    Za projektem stojí ostravští skauti Lukáš Haraga a Ondřej Běnek, kteří se normálně věnují vývoji jiného softwaru pro skauty – SkautAppky. Ta má mezi skautskými vedoucími úspěch, za devět měsíců existence ji využily stovky oddílů v Česku. SkautAppka oddílům pomáhá s administrativními úkony, umí například zapisovat docházku dětí, plánovat schůzky a výpravy, synchronizovat rodičům kalendář s akcemi jejich dítěte, nebo jim posílat upozornění na blížící se výpravy. Vedoucí může navíc z mobilu jedním klikem rodiči zavolat, nebo poslat email.

    Obě aplikace se budou časem spojovat, tvůrci předpokládají, že i funkce navržené speciálně pro nouzový stav se budou hodit v běžné činnosti.

    www.skaut.cz

    #koronavirus

    Autor