Stejně jako u nás začal být v průběhu března koronavirus hrozbou i v Malém Tibetu. Byla vyhlášena krizová situace a v Malém Tibetu se objevili první nakažení.

  Brontosauři v Himálajích: Koronavirové zpravodajství z Malého Tibetu - podobná opatření jako u nás platí i v klášterech Milí příznivci Brontosaurů v Himálajích, v tuto dobu bychom vám měli nabídnou nějakou akci, kterou s námi můžete podniknout. Všechno má však útlum, a tak vám tedy aspoň přiblížíme přehled toho, co se v Malém Tibetu v průběhu posledních dvou měsíců událo. Bude to hodně o koronaviru, ale tamní obyvatelé si našli čas i na jiné radosti a starosti.

  PŘIBÝVAJÍ NOVÉ PŘÍPADY KORONAVIRU V MALÉM TIBETU
  6. května 2020

  Až doposud byl Malý Tibet v rozšiřování korona viru skoro netknutý. Na začátku měli jedenáct případů, které se podařilo izolovat a vyléčit. Malý Tibet byl pro zbytek Indie zdárný příklad, jak se s nemocí vypořádat (ono jim to relativně dobře šlo, když jsou tam uzavření neprodyšnými horami).
  V současnosti se rozhodla vláda povolit zásobování z nížinné Indie. Dále povolení vrátit se asi 30 tisícům obyvatel Malého Tibetu, kteří už se nestihli vrátit z nížinné Indie zpět domů. Byli to jednak studenti vysokých škol, návštěvníci svatých míst nebo ti, kteří zimu místo mrazivé Himálaji tráví na pláži v Goa. Takže obyvatelé Malého Tibetu očekávali zhoršení.
  Hned další den po uvolnění restrikcí se hned objevilo 20 nových případů ve vesnici Chuchot (10 km od hlavního města Leh). Asi si dokážete představit, že to mezi obyvateli Malého Tibetu vyvolalo hořekování nad politickými rozhodnutími. Skutečnost je však zřejmě taková, že nemoc mezi místními kolovala po celou dobu jenom o ní nevěděli a zrovna den po nových rozhodnutích vyšli z laboratoře výsledky testů. Na druhou stranu se mezi místními šušká, že ve vesnici Chuchotu moc nedodržovali karanténní nařízení.
  I když byly pochybnosti o politickém rozhodnutí rozptýleny, obyvatelé Malého Tibetu teď hledí do budoucnosti s obavami, co jim přinese nové uvolnění poměrů … se stejnými obavami, jako můžeme mít z uvolňování poměrů i my u nás doma.

  MÁLO ZELENINY V MULBEKHU
  17. dubna 2020

  Brontosauři v Himálajích: Koronavirové zpravodajství z Malého Tibetu - vázne zásobování a chybí zelenina, tak se sbírá ta z hor Do Malého Tibetu a taky do vesnice Mulbekh se dostává většina zboží přes horské sedlo Zoji. To je přes zimu zavřené a otevírá se teprve až v průběhu dubna nebo května. Od tohoto týdne je sedlo otevřené, ale kvůli obavě zanesení korona viru do Malého Tibetu, tamní vláda povolila přejezd pouze 10 cisteren s benzínem (5 pro okres Kargil a 5 pro okres Leh).
  Tamním obyvatelům chybí zelenina, na kterou jsou v tuto dobu zvyklí. Zimní zásoby místních obchodů jsou zcela vykoupené. Vláda sice sem tam přiděl nějakou zeleninu jako fazole nebo čočku, ale není toho příliš moc. Výhodu mají ty domácnosti, které mají zásoby.
  Některé domácnosti však zásoby nemají. Jediný způsob, jak si obstarat zeleninu je vyrazit do kopců nasbírat tzv. divokou zeleninu. Říkají ji Khorma a babičky a dědečci si ještě pomatují, jak tuto zeleninu sbírali běžně, když byli mladí.

  JIGMET, RIGZIN A YANCHAN V KARANTÉNĚ
  13. dubna 2020

  Brontosauři v Himálajích: filmař Jigmet a učitelky Rigzin a Yangchan z Malého Tibetu se inspirovali v České republice Filmař Jigmet a učitelky Rigzin a Yangchan strávili u nás čtyři týdny letos v únoru a březnu. Skoro každý den je hostil některý z našich Himálajských patronů
  Po návratu domů museli nastoupit do karantény. Ta jim včera skončila, a tak vám přinášíme, jak karanténu snášeli.

  Brontosauři v Himálajích: Koronavirové zpravodajství z Malého Tibetu - karanténa skončilaNařízení, že musí nastoupit do karantény přišlo pro Jigmeta a učitelky vlastně relativně se zpožděním. Na letišti se jich sice zeptali na zdravotní stav, ale to bylo všechno. Po tom, co však přijely domů začala indická vláda měnit přístup k vážnosti korona viru a zavedla podobná opatření jako u nás. Opatření nakázala také 21denní karanténu všem, kteří přijeli ze zahraničí. Jigmet a učitelky tedy musely zůstat doma pouze na 10 dnů.
  V průběhu jejich pobytu nemohli vycházet, mohli se setkávat pouze rodinnými členy a do domu nesměl vstoupit nikdo další z vesnice. Jigmet i učitelky kontaktoval každý den telefonem tamní doktor s dotazem na zdravotní stav a také tamní policie, jestli jsou doma.
  Rigzin si krátila čas tvořením z papíru, což ji jednak baví, ale je to tréning na následující aktivity s dětmi.
  Jigmet potřeboval dokončit video o Sonamově lyžování a nařízení se mu nechtěla poslouchat. Takže nejdříve natáčeli pouze kolem domu, potom jim však roztál sníh, tak museli jezdit autem na Sapi la (sedlo do sousední vesnice), potom byl zakázán pohyb osob v autech, takže zbytek natáčení musel být udělán kolem domu, ale tak, aby to nebylo vidět, že už není sníh. Po celou dobu natáčení si nastěhoval Sonama na 10 dnů domů, aby po večerech mohli jejich dílo pilovat. Takže milý Jigmet tedy porušoval, co šlo a asi už to všichni viděli, a tak se rozhodla tamní policie, jako jedinému ze tří hostů, kteří byli v ČR, dát na dveře písemné upozornění, že nesmí vycházet. Písemné upozornění bylo na dveřích 5 dnů a hádejte, jestli Jigmeta odradilo od filmování.
  Nicméně Jigmet a učitelky Rigzin a Yanachan jsou v pořádku a teď mohou již svobodně vycházet z domu a taky filmovat.

  ÚSVIT LYŽOVÁNÍ V MALÉM TIBETU
  2. dubna 2020

  Brontosauři v Himálajích: Koronavirové zpravodajství z Malého Tibetu - karanténa skončila a jde se lyžovat Pandemii Korona viru se v Mulbekhu podařilo zastavit. Exponenciální rozšíření lyžování se však nepodařilo ani zpomalit. Nikdo z nás před rokem vůbec netušil, že Sonama v ČR takto nakazíme a on rozšíří lyžování i v Mulbekhu. Přinášíme vám tedy čtyřdílný videopříběh, který si tamní nazvali Úsvit lyžování a náš filmař Jigmet jej s nadšením natočil.

  KORONAVIRUS V MALÉM TIBETU A MULBEKHU
  25. března 2020

  Virus dorazit už i do Himálají. Chcete vědět, jak mění život tamních lidí?
  Do 15. dubna mají v celé Indii, včetně malého Tibetu, zákaz vycházení kvůli Koronaviru. V naší vesnici jsou tedy na hlavní ulici rozestavení policisté a kontrolují pohyb všech vozidel. Nakázáno je nevycházet z domu, ale prý když máte „vážný důvod“, tak se prý můžete přesunout. Co je však vážný důvod, to se moc neví – ani jestli to je nákup potravin nebo nemocný rodinný příslušník. Na druhou stranu, pokud jdete mimo hlavní cestu – horami, tak vás policisté nemohou zastavit, takže prakticky je to spíše omezení vycestovat autem mimo vesnici Mulbekh.
  Takže samozřejmě naše škola je taky zavřená, společně s jakýmikoliv dalšími institucemi, které neposkytují jídlo, drogerii nebo léky. Začátek školního roku je tedy nejméně o měsíc odsunut a naši učitelé začínají diskutovat, jestli půjde děti učit na dálku. Online výuka zatím nepřichází v úvahu, protože ne všechny domácnosti mají smartphony.

  V Malém Tibetu je zatím 11 případů. 9 v Lehu a 2 v Kargilu. Asi byste očekávali, že Koronavirus zavlekli do Malého Tibetu ti zpropadení turisté (do Malého Tibetu přijede ročně 3 tisíc turistů, což je stejný počet jako lidí tam žijících). Avšak v Malém Tibetu je významná muslimská komunita. Někteří z nich jeli na náboženskou pouť do Iránu … no a zbytek už je asi jasný.
  Držme tedy palce, aby se v Malém Tibetu a Indii nezačala nákaza šířit a doufáme v brzké překonání krize abychom se mohli i nadále setkávat a rozvíjet naše vzájemné vztahy.

  © Brontosauři v Himálajích

  #koronavirus

  Autoři