Poslanecká sněmovna PČR se bude v pátek 29. května věnovat novele Zákoníku práce.

  V rámci pozměňovacích návrhů je předložen i jeden zásadní pro organizace dětí a mládeže. Ten navrhuje možnost čerpání pěti dnů dovolené navíc, na které by měli nárok ti, kdo dobrovolně a celoročně pracují s dětmi a mladými lidmi.

  Tento návrh předložili poslanci napříč politickým spektrem a reaguje na dlouholetou komunikaci s vedoucími a trenéry. Ti si na oddílovou činnost během roku berou zpravidla dovolenou, která jim pak chybí v létě na tábory a sportovní soustředění. Od roku 1990 se průměrná délka letních pobytů zkrátila z 21 dnů na 10, jak vyplývá ze šetření České rady dětí a mládeže.

  „Pomoc vedoucím je pro nás klíčová. Je pro ně velmi obtížné dělit čas mezi potřeby oddílu a rodiny. Na mnoha táborech se vedoucí účastní třeba jen na týden a pak odjíždí do zaměstnání. Je to škoda, protože se jedná většinou o ty nejzkušenější,“ říká předseda Ćeské rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

  Táborů, které jsou závislé na dobrovolných vedoucích, je tři tisíce ročně.

  Dobrovolníci, kteří pracují zdarma s dětmi a mladými lidmi, přinesou společnosti 1,3 miliardy Kč. Průměrně pak každý z nich stráví svou činností 40 dní ročně.


  Další informace lze nalézt například ZDE.


   

  Autor