Trvalé uchovávání autentických vzpomínek z cest, výprav a vandrů ve Vandrovní knížce ukáže připravovaná inspirativní výstava ve Vodárenské věži Letná.

  Výstava Fenomén Vandrovní knížky bude v nejvyšším patře věže a prohlédnout si na ní bude možné záznamy pozoruhodných cest i otisky unikátních razítek.

  Vodárenská věž v Praze 7 na Letné Výstava bude otevřena počátkem září a potrvá až téměř do konce října v termínu 10. 9. – 27. 10. 2020. Otevírací doba každé úterý, čtvrtek, sobota a neděle vždy 14:00 – 18:00 (stejně jako knihovna ve věži, kde se také prodávají vstupenky).

  Pro předem přihlášené oddíly a kroužky připravujeme na každé úterý a čtvrtek v době 14:00 – 18:00 komentované prohlídky. Prohlídku cca 45 minut je nutné předem rezervovat na mailové adrese j.dolezalova@post.cz (pro přihlášené oddíly bude prohlídka výstavy zdarma).

  Co je to vandrovní knížka? Malá knížečka formátu A6 (případně i větší A5) s čistými stránkami, které se plní zážitky, poznámkami, fotkami, kresbami a také razítky z výprav s oddílem a cest nebo vandrů s kamarády. Každá takto zaznamenaná výprava už zůstane natrvalo uchována ve vandrovní knížce a kdykoliv se k ní můžete vrátit.

  Vandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny oddíly, které pravidelně jezdí na výpravy a na tábory. Po několika výpravách během roku se jednotlivé zážitky postupně slévají a mizí v hlubinách paměti, ale na stránkách s razítky zůstanou zachovány.

  V turistických a vodáckých oddílech DDM Praha 7 byly vandrovní knížky propagovány v 60. až 80. letech 20. století. Na výstavě budou ale nejen ukázky starších vandrovních knížek z kroužků DDM Praha 7. Budou tu i vandrovní knížky a cestovní deníky skautských osobností jako je například A. B. Svojsík či Jaroslav Foglar, nebo současné ukázky podle příkladu moderních travel journals, které jsou dnes stále populárnější ve světě internetu.
  A proč píšeme v názvu výstavy slovo vandrovní knížka s velkým V? Protože si každý návštěvník může během výstavy začít psát svoji vlastní Vandrovní knížku!

  http://ostrovnapadu.cz/vandrovni-knizka/

  Výstava byla původně naplánována na duben a květen 2020, ale kvůli koronavirové situaci byla přesunuta na podzim.

  Jiří Červinka a Jitka Doležalová